Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Логопедът Шаофан Лей: Хората, които заекват, са дискриминирани и подценявани

Логопедът Шаофан Лей: Хората, които заекват, са дискриминирани и подценявани

от 09 яну 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Логопедът Шаофан Лей: Хората, които заекват, са дискриминирани и подценявани - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Отношението ни към заекващите хора до известна степен се определя от онова, което знаем за заекването. Ако смятаме, че то се дължи на психологически причини като нервност например, е по-вероятно да се отдръпнем от този, който заеква и да се държим с него подозрително.

Шаофан Лей е учен логопед от Университета на Минесота и също заеква. Тя разказва за своето детство и споделя заключенията, до които стига след години работа в това направление.

„Като малка опитвах да прикрия заекването си, за да бъда като другите. Избягвах звуци и думи, с които можеше да бъде разкрита. Избягвах да си поръчвам храната, която ми се хапваше, в училищния стол, за да не чуят, че заеквам. Помолих учителя да не ме изпитва пред целия клас, защото се страхувах, че ще ми се присмиват, ако започна да заеквам. Всичко това ме мотивира да разбера повече за проблема и да помогна на други като мен.

Надявам се, изтъквайки научните факти за заекването и биологичните причини, на които то се дължи, да допринеса поне малко за заличаването на стигмата и за оборването на някои широко разпространени митове, свързани с разстройството на речта.“

Животът на човек, който заеква

Според Шаофан Лей най-ясно изразените и лесно забележими признаци на заекване са повторенията, удължаването и неспособността за произнасяне на отделни звуци. Понякога заекващият страда и от напрежение в мускулите, получава тикове или прави специфични гримаси.

Проблемите с говора предизвикват тревожност и объркване, а страдащият се научава да избягва ситуации или думи, съдържащи звуци, които биха могли да го разкрият пред другите (както прави и логопедът Лей всъщност). Възможно е дори да си внуши, че не може да комуникира с околните и че няма да успее в живота.

момиче с руса коса и шарена плетена шапка на оранжев фон

Нарушение в неврологичното развитие

Точната причина за заекването остава неясна, но според повечето експерти то представлява сложно разстройство в неврологичното развитие на човека.

С помощта на образна диагностика изследователите стигат до заключението, че както при децата, така и при възрастните речевият проблем се дължи на нарушение в онази област от мозъка, която отговаря за навременните и координирани движения (включително говорът), наречена cortico-basal ganglia-thalamocortical loop. От друга страна обаче има случаи, когато развитието на мозъка зависи от преживяванията на човека.

Ето защо аномалиите в мозъчните връзки при заекващи възрастни може да са резултат от самото заекване, а не толкова от причините за него. Целта на изследванията, които се провеждат върху деца и възрастни със заекване, е да се установят истинските причини, довели до него.

1 на всеки 100 души заеква

Близо 1 на всеки 100 души по света страда от речевото разстройство. От 5% до 8% деца в предучилищна възраст заекват, като 80% от тях спират да го правят до седмата си година, с или без намеса на специалист.

Според учените неврологично-анатомичните дефицити при деца между 9 и 12 години, които са се справили с проблема, и при такива, които продължават да заекват, са приблизително еднакви. Те се различават по това, че повечето малчугани, които не успяват да се справят с речевото нарушение, са момчета или имат пряк роднина със заекване. В самото начало съотношението момчета-момичета е 1:1, но с течение на времето по-често момичетата са тези, които успяват да се излекуват. Затова в зряла възраст процентът на заекващи мъже е 4 пъти по-висок от този на жените.

Причини за заекването

Един от най-разпространените митове е, че заекването се дължи на тревожност. Сигурно сте забелязали, че заекващите хора го правят по различен начин и в различна степен в зависимост от обстоятелствата. Например, когато са сами и говорят на себе си, те обикновено не заекват. Освен това те споделят, че изпитват най-големи затруднения, когато са под силно напрежение, когато слушателят им не проявява уважение към тях или по време на телефонен разговор. Лей обаче е на мнение, че причините са много по-сложни. Тя не е убедена, че връзката между разстройството на речта и тревожността е причинно-следствена, тоест, че едното предизвиква другото.

Експертите рядко знаят кое възниква първо, нито пък могат да обяснят връзката между тях. Не бива да забравяме също така, че при всяко сложно неврологично нарушение са налице множество фактори. Да се разграничат един от друг и да се проучат в дълбочина, самостоятелно, е изключително трудно и отнема години, твърди Лей.

Логично е причината за заекването да се крие в някои невронни дефицити в отделни области на мозъка, които отговарят за способността ни да говорим, но не бива да се изключват и лингвистични и емоционални фактори.

Логопед прави упражнение с уста пред три деца в кабинета си

Борбата със стигмата

Резултатите от изследвания сочат, че хората, които заекват, са дискриминирани и подценявани от околните. Те често губят работата си, а отношението към тях е снизходително.

През последните години в медийното пространство се появиха много статии и интервюта с личности, които заекват. Избирането на Джо Байдън за президент на САЩ вдъхнови и окуражи хиляди американски граждани, тъй като самият той е страдал от речевото нарушение като дете.

Възстановяване при хора със заекване – какво означава то?

Към настоящия момент няма ефективно лечение за хора в зряла възраст, които заекват. Според мащабно проучване едва 2% от възрастните споделят, че вече не страдат от разстройството на речта. Тук Шаофан Лей подчертава, че неспособността на човек да се справи с проблема не означава, че не полага достатъчно усилия или няма воля.

30% от възрастните със заекване успяват да преборят проблема, макар че при 10% от тях той се появява отново на по-късен етап. Под възстановяване в случая се има предвид намаляване честотата на заекване и по-добър контрол над неговата тежест. То включва и аспекти, които не са пряко свързани със самия говор – приемане на речевото разстройство, по-лесна интеграция и успешно овладяване на негативните емоции.

Интересен факт, на който логопедът Шаофан Лей се натъква по време на дългогодишната си работа, е, че при участие в събития, чийто основен фокус е заекването като нарушение на речта, хората, страдащи от него, говорят по-гладко, изпитват по-слаба тревожност и са отворени за комуникация с другите.

Източник:

What causes stuttering? A speech pathology researcher explains the science and the misconceptions around this speech disorder: https://theconversation.com/what-causes-stuttering-a-speech-pathology-researcher-explains-the-science-and-the-misconceptions-around-this-speech-disorder

5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ МИМУЛУС 20 мл.
10.40лв.

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ МИМУЛУС 20 мл.

БИЛКОВИТА БИЛКОВА СМЕС ПРИ ЗАЕКВАНЕ ПРИ ДЕЦА 200 г
16.00лв.

БИЛКОВИТА БИЛКОВА СМЕС ПРИ ЗАЕКВАНЕ ПРИ ДЕЦА 200 г

Нов
СТРАШНИЧЕ СТРЪК
3.80лв.

СТРАШНИЧЕ СТРЪК

Коментари към Логопедът Шаофан Лей: Хората, които заекват, са дискриминирани и подценявани

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Логопедът Шаофан Лей: Хората, които заекват, са дискриминирани и подценявани
    www.framar.bg 
    на 29 January 2023 в 20:49
    Коментирайте "Логопедът Шаофан Лей: Хората, които заекват, са дискриминирани и подценявани"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Заекване - нови алтернативи и подходи
  • Заекващото дете в училище – обект на заплахи и подигравки
  • F98.5 Заекване
  • Спрете заекването с ябълкови кори по рецепта на Рудолф Бройс
  • Речева терапия
  • Ваня Кършакова
  • Иванка Сунгурова
  • Билки като хмел и лавандула ще ви помогнат против заекване
  • Явор Дудев
  • Павлина Манолова-Колева

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

За тези, които търсят работа като бавачка в София

преди 461 дни, 9 часа и 20 мин.

Микроспория - опасна ли е за хората?

преди 610 дни, 3 часа и 3 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Модели акупресурни постелки / килимчета / за вашето здраве

преди 1 час и 19 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 2 дни, 7 часа и 22 мин.

продавам PLAQUENIL 200 mg

преди 3 дни, 2 часа и 25 мин.

Търся OZARA ACTIV и TERRA OXY - добавките на професор Жеко Ганев от Стара Загора

преди 11 дни, 22 часа и 15 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Да се увеличи ли потребителската такса за здравноосигурените лица

Виж резултатите
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах