Ким Кардашиян препоръчва ЯМР на цяло тяло, но безопасна ли е процедурата
Акценти
|
В свой рекламен пост в Instagram моделът Ким Кардашиян споделя, че се е подложила на ЯМР на цялото тяло и разказва за ползите от изследването. Сред знаменитостите, избрали ядрено-магнитния резонанс като метод за превенция на ракови заболявания, е и Парис Хилтън.
Въпреки че се извършва повече от десет години, той стана особено популярен след публикациите на известни личности в социалните мрежи, които твърдят, че с помощта на ЯМР може да се открие рак в ранна фаза. Безопасна ли е обаче процедурата за напълно здрави хора?
ЯМР срещу "тихите" болести?
Инфлуенсъри и бизнесмени описват ЯМР като „супер скенер“, който открива рак в начална фаза и насочва вниманието към болестите „тихи убийци“. Компаниите, които произвеждат оборудване за образна диагностика, уверяват, че обстойният преглед на цялото тяло е важен за откриването на заболявания, които могат да съкратят живота на човека.
Образната диагностика е подходяща за хора, които са силно застрашени от определени генетични и ракови заболявания, но има ли научни доказателства, че помага на онези с нисък или среден риск?
» Лечение, използващо ЯМР, е ефективно при рак на простатата
Какво представлява ЯМР на цяло тяло
По време на ЯМР пациентът лежи неподвижно върху дълга, тясна маса, която се вкарва в цилиндрична машина. С помощта на магнити, радиовълни и компютърна програма се създават детайлни изображения на органите, ставите и тъканите.
Основният акцент в рекламата на ядрено-магнитния резонанс е неговата безопасност и висока ефективност при откриване на рак в начална фаза. Като единствен недостатък се изтъква продължителният престой в тясно пространство (средно около час).
В някои страни като Австралия вече има частни клиники, които предлагат пълен скенер на всеки желаещ, без значение дали има оплаквания или направление от лекар. Накратко, ограничения няма и достъпът до услугата е свободен.
Вероятно няма да са малко хората, които ще предпочетат да платят за ЯМР, ако това е цената на тяхното спокойствие. За известните личности, които рекламират изследването, то носи много повече ползи, включително откриване на рак или аневризма в самото начало, още преди пациентът да е проявил симптоми.
От научна гледна точка
Специалистът по обществено здраве от Университета на Сидни д-р Брук Никъл смята, че ЯМР на цялото тяло може да има неочаквани негативни последици за здравето.
Рискът от свръхдиагностика при ЯМР изследване
Според нея разширяването на дефинициите на различните заболявания и занижените диагностични критерии подтикват здрави хора, без оплаквания, да се изследват и въз основа на „сянка върху орган“ например, да бъдат диагностицирани. Този феномен е известен като „свръхдиагностика“ и се счита за един от най-големите проблеми на съвременното здравеопазване. Свръхдиагностиката представлява диагностициране на състояние, което няма да се прояви или да причини оплаквания дори ако не бъде лекувано.
Д-р Никъл добавя: „Ядрено-магнитният резонанс на цяло тяло може да бъде опасен, тъй като с негова помощ се откриват болести, които не биха имали последици за пациента. Поставянето на диагноза неминуемо води до назначаване и на лечение, което може да се избегне. Така пациентът вреди на себе си и на здравната система.“
Когато човек разбере, че има здравословен проблем, макар и напълно безобиден, той започва да се притеснява и да търси решение. Воден от желанието си да се „застрахова“, той предпочита да се лекува, но Никъл предупреждава, че подобни превантивни мерки крият рискове за здравето и са свързани с излишни разходи.
» Първият в света преносим ЯМР апарат открива инсулти, изискващи хирургическа намеса
Печалба от страха на човека
Лекарят е на мнение, че компаниите, които произвеждат медицинско оборудване, умишлено или не се възползват от естествения страх на човека от разболяване и желанието му да бъде максимално добре информиран. На колкото повече изследвания се подлага, толкова повече информация получава.
Д-р Брук Никъл отбелязва: „Знанието е сила и именно на това разчитат компаниите. Тяхната цел обаче не е да помогнат на хората и да ги предпазят от реални рискове, а да генерират печалба чрез интервенции, тестове, терапии и други.“
Освен свръхдиагностиката, ЯМР на цялото тяло може да има и обратен ефект – да приспи бдителността на пациента. Ако е дългогодишен пушач или пък консумира редовно алкохол, но изследването не открие нищо притеснително, той едва ли би помислил за промяна в навиците си.
Специалистите предупреждават, че ядрено-магнитният резонанс на цяло тяло всъщност не е най-прецизният и ефективен инструмент за диагностика на повечето заболявания, причинени от нездравословен начин на живот.
Какво препоръчват лекарите
Ревматологът и клиничен епидемиолог проф. Рейчъл Бухбиндър допълва, че много често апаратът открива доброкачествени изменения в гърба и коленете, които са напълно нормални и настъпват с напредването на възрастта. Тя също смята, че изследването може да доведе до поставяне на ненужна диагноза, а оттам до лечение и силна тревожност.
ЯМР на цяло тяло е препоръчителен за хората, които са застрашени от някои генетични и ракови заболявания. Той се използва и за откриване на метастази.
Няма доказателства, че този тип образна диагностика е полезна за хора с нисък или среден риск от развитие на дадено заболяване, но е напълно възможно да доведе до свръхдиагностика, силна тревожност и сериозни разходи.
Kim Kardashian recommends a full-body MRI scan – should I get one?: https://www.theguardian.com/commentisfree/2024/oct/09/kim-kardashian-recommends-a-full-body-mri-scan-should-i-get-one
Снимка: Instagram
Коментари към Ким Кардашиян препоръчва ЯМР на цяло тяло, но безопасна ли е процедурата