Кения инсталира първата слънчева инсталация, която трансформира океанската вода в питейна
Около 2,2 милиарда души в света нямат достъп до услуги за питейна вода. Това се случва на планета, която е 71% покрита от този съществен елемент за живота. Това, което изглежда като противоречие, всъщност може да бъде основното предизвикателство за бъдещето на човечеството.
Как можем да превърнем морската вода в питейна?
Отговорът изглежда се намира в малък град в Кения, близо до границата на Сомалия. Местните създават пречиствателна станция за слънчева вода, разработена от неправителствената организация "GivePower".
Този пилотен тест вече е подобрил живота на жителите на Киунга. Благодарение на своите постижения организацията вече планира да приложи проекта в други страни като Колумбия и Хаити.
Един от всеки 3 души в света няма достъп до питейна вода според доклад, публикуван преди по-малко от 2 месеца от УНИЦЕФ и Световната здравна организация. Условията са още по-лоши в Африка на юг от Сахара. Ето защо районът в Кения е избран да бъде инсталирана там първата соларна централна система, която превръща солената вода на Индийския океан в чиста питейна вода. Иновацията е в ход от миналата година.
Системата снабдява с питейна вода 35 000 души всеки ден
Типичната инсталация за обезсоляване консумира големи количества енергия, процесът е скъп и може да работи само в райони, които разполагат с достатъчно съоръжения за производство и разпределение на толкова много енергия. Неправителствената организация решава тези проблеми с помощта на технология, която наричат „ферма за слънчева вода“, която включва инсталирането на слънчеви панели, които са в състояние да произвеждат 50 киловата енергия, високопроизводителни батерии "Tesla" за нейното съхранение и 2 водни помпи, които работят по 24 часа на ден.
Системата може да генерира питейна вода за 35 000 души всеки ден. Освен това според "GivePower" качеството на водата е по-добро от това на типичната инсталация за обезсоляване. Плюс това дори няма отрицателното въздействие върху околната среда, което процесът обикновено причинява, тъй като извличането на сол произвежда физиологични остатъци и замърсители, които са вредни за животните и растенията.
Преди това жителите на Киунга трябваше да пътуват около час, за да получат достъп до единствения си източник на вода.
След сезона на дъждовете, заради мусонния вятър, Киунга се превръща в зона на силна суша и неговите 3500 жители бяха принудени да пътуват час, за да събират вода. Единственият източник, който те имат до този момент, идва от кладенец, разположен по същия канал, който животните използват за къпане. Водата е силно замърсена, а консумацията й може да причини заболявания като ешерихия коли и дори смърт. Въпреки това преди стартирането на новата технология хората са били принудени да използват тази вода за пиене, къпане и измиване на вещите си.
"Децата от тези села са с белези по корема или коленете заради солта, която се задържа в раните им.”, казва Хейс Барнард, президент на "GivePower", във видеообръщение. Организацията планира да засади повече растения, за да облекчи недостига на вода.
До 2025 г. половината от населението на света ще живее в райони с недостиг на вода. Повторната употреба на отпадъчни води за възстановяване на хранителни вещества или енергия се превръща в централна стратегия. Същото е и по отношение на пречистването на морската вода. Само 2,5% от водата на планетата е сладка вода - число, което намалява с ефекта на глобалното затопляне върху ледници и айсберги.
При тези обстоятелства НПО-то вече е започнало инсталирането на слънчеви панели в повече от 2500 училища, предприятия и спешни служби в 17 страни и набира средства за финансиране на изграждането на допълнителни „соларни водни ферми“ за подобряване здравето на населението и икономиката на райони, които са били опустошени от сушата.
Лесни начини за пестене на водата за битови нужди - видео
brightside.me
Коментари към Кения инсталира първата слънчева инсталация, която трансформира океанската вода в питейна