Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Любопитно и забавно Как търговията на подправки промени света

Как търговията на подправки промени света

от 13 фев 2020г., обновено на 17 фев 2020г.
Автор: Станислава Добрева - Ава
Как търговията на подправки промени света - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Подправка. Казвайки тази деветбуквена дума, в съзнанието ни изплуват изображения на екзотични маршрути, свирещи ветрове и мъже с тюрбани, старателно приготвящи лековити отвари. Историята на подправките обаче, както повечето неща в света, не е такава, каквато си я представяме. 

Много от нас вярват, че Индия е родината на подправките, понеже е родната земя на кърито и чая. Всъщност много от най-скъпите и изтънчени подправки като канелата, касията, кардамонът, джинджифилът, пиперът и куркумата идват от далеч по-близка дестинация - Мала Азия, където се използват и търгуват още от най-дълбока древност.

В продължение на векове подправките са се търгували, изминавайки дългия път на коприната от Индия, през Централна и Мала Азия, чак до Западна Европа. И докато по-голямата част от Европа лежи в усоите на тъмните векове, гръко-романският свят вече е установил търговски отношения с Арабската, Персийската и Африканската империи и търговията му по Пътя на тамяна процъфтява с изключителни темпове.

В Средните векове подправките са ценни блага, а търсенето им става първата наченка на развитие на ранния модел на глобализацията. Търсени заради безценните им кулинарни, медицински и козметични качества, скъпите лековити растения стават горивото на европейските колониални империи, а двигателят им - създаването на политически, военни и търговски мрежи. Крайната дестинация, разбира се, е печалбата.

Възходът на Османската империя ограничава достъпа на европейците до сухопътните трасета и това веднага оказва влияние върху крайната цена, предлагана от венецианските търговци. В опит да преборят пазарната доминация и колосалните цени, няколко смели европейци търсят други варианти да се доберат до Източния свят, а резултатът - един находчив португалец тръгва със слабо екипирания си кораб на юг, заобикаля нос Добра надежда и се озовава в морето на възможностите. На 20 май 1498 година Вашку да Гама акостира в индийското градче Каликут.

Със същите намерения и със същия стремеж да се добере до Източния свят, подкрепен от Изабела Кастилска и Фердинанд Арагонски, с три кораба през август 1492 г. Христофор Колумб тръгва да броди океаните. В опит да намери по-хитър начин за стигане до Изтока, пътешествието на италианеца в крайна сметка се увенчава с успех. Е, не с планирания, не акостира на Индийския полуостров, а в Гуанахани - днешният Сан Салвадор от Бахамските острови. И така в Европа пристига червеният пипер.

Началото на Ерата на откритията е поставено, а търговията с подправките - променена завинаги.

Откриването на морските маршрути до далечните плодородни земи става фикс идея, а интересите и културната доминация на европейците растат. Вече нямат нужда от търговия с арабските, етиопските и турските посредници, за да стигнат до подправките. Но вече и интересите са по-различни, а стремежът е колонизация и богатство. За британците дестинацията е Индия, за холандците Индонезия, а испанците и португалците превземат Южна и Централна Америка.

Между другото, най-влиятелният град в света днес - Ню Йорк, се ражда именно благодарение на търговията с подправките.

Ню Йорк първоначално е холандска колония и носи името Нови Амстердам. После се заражда конфликт между британците и холандците за остров Рун в Индонезия, ценен тогава заради доходоносното индийско орехче. Спорът свършва в договорка холандците да получат остров Рун, а британците Нови Амстердам, който се превръща в Нови Йорк. Или днешният Ню Йорк.

Британската компания "East India" господства над търговията с подправките между Югоизточна Азия и Европа през 17 и 18 век, пръскайки пристанища навсякъде по трасето. Разнообразните климатични условия в Индия позволяват на множество подправки да се култивират успешно из земите й и така азиатската страна се превръща в центъра на световната търговия. И в ден-днешен много от подправките, които целия свят използва, се отглеждат в Индия, а кухнята й е известна с множеството вкусове и цветове.

И така постепенно подправките стават все по-често срещани и достъпни, разпространяват се и се отглеждат отвъд земите, от които произхождат, и цената им пада драстично, а резултатът е логичният разпад на заможните монополи.
Подправките днес нямат националност. Техният дом е светът. Вълшебните растения вече не са обгърнати в мистика и не са недостижим лукс, а са задължителен елемент в кухнята на всеки от нас.

И все пак, към хранителната и кулинарната им стойност винаги остава и дългата им история. Подправките са ключовите съставки в най-добрите кухни в света, а търговията с тях, за добро или лошо, поставя началото на глобализацията.

 Пътят на подправките

Източник:

Sibw.com, Curious Hat

Още по темата:
  • Кои са най-ефективните билки и подправки за отслабване Кои са най-ефективните билки и подправки за отслабване
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БОТАЛАЙФ МАСЛО ОТ КАЙСИЕВИ ЯДКИ 20 мл
22.30лв.

БОТАЛАЙФ МАСЛО ОТ КАЙСИЕВИ ЯДКИ 20 мл

ЗОЯ СОДА БИКАРБОНАТ БЕЗ АЛУМИНИЙ 200 гр.
3.20лв.

ЗОЯ СОДА БИКАРБОНАТ БЕЗ АЛУМИНИЙ 200 гр.

МОНДИАЛ САПУН ЗА БРЪСНЕНЕ С АРОМАТ НА МАНДАРИНА И ПОДПРАВКИ В ПЛАСТМАСОВА КУПА 60 гр.
28.00лв.

МОНДИАЛ САПУН ЗА БРЪСНЕНЕ С АРОМАТ НА МАНДАРИНА И ПОДПРАВКИ В ПЛАСТМАСОВА КУПА 60 гр.

СИТНА БЯЛА ХИМАЛАЙСКА СОЛ ХАЛИТ В ПАКЕТ 500 гр.
5.50лв.

СИТНА БЯЛА ХИМАЛАЙСКА СОЛ ХАЛИТ В ПАКЕТ 500 гр.

АКВАСОРС ХИМАЛАЙСКА ФИНА КРИСТАЛНА СОЛ 400 г. ПАКЕТ
12.60лв.

АКВАСОРС ХИМАЛАЙСКА ФИНА КРИСТАЛНА СОЛ 400 г. ПАКЕТ

ДЖИНДЖИФИЛ НА ПРАХ 50 гр. ЗДРАВНИЦА
3.00лв.

ДЖИНДЖИФИЛ НА ПРАХ 50 гр. ЗДРАВНИЦА

Коментари към Как търговията на подправки промени света

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как търговията на подправки промени света
    www.framar.bg 
    на 17 January 2021 в 18:15
    Коментирайте "Как търговията на подправки промени света"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Любопитно и забавно
  • Посевна челебитка, Черен кимион
  • Подправки, подходящи за използване при приготвянето на гъби
  • Киселица, Дива ябълка
  • Калоферче
  • Чубрица - балканска
  • Сушено месо с подправки
  • Индийско орехче, Мускатово орехче
  • Как да заменим различните подправки
  • Домашна италианска подправка
  • Печени чеснови филийки със зехтин и ароматни подправки

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Заживях с много капризен мъж - какво да правя? Може ли да се промени?

преди 639 дни, 7 часа и 32 мин.

Маниак съм на тема подправки, а вие?

преди 712 дни, 8 часа и 48 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Белези по задните части и бедрата

преди 9 часа и 46 мин.

Полезно ли може да бъде прането на дивани и матраци?

преди 6 дни, 20 часа и 2 мин.

Препоръки за препарат за премахване на петна и миризма от котешка и кучешка урина

преди 6 дни, 20 часа и 52 мин.

Занимания по време на криза :)

преди 11 дни, 43 мин.
Всички

АНКЕТА

Ще се ваксинирате ли срещу COVID-19?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах