Как търговията на подправки промени света

Подправка. Казвайки тази деветбуквена дума, в съзнанието ни изплуват изображения на екзотични маршрути, свирещи ветрове и мъже с тюрбани, старателно приготвящи лековити отвари. Историята на подправките обаче, както повечето неща в света, не е такава, каквато си я представяме.
Много от нас вярват, че Индия е родината на подправките, понеже е родната земя на кърито и чая. Всъщност много от най-скъпите и изтънчени подправки като канелата, касията, кардамонът, джинджифилът, пиперът и куркумата идват от далеч по-близка дестинация - Мала Азия, където се използват и търгуват още от най-дълбока древност.
В продължение на векове подправките са се търгували, изминавайки дългия път на коприната от Индия, през Централна и Мала Азия, чак до Западна Европа. И докато по-голямата част от Европа лежи в усоите на тъмните векове, гръко-романският свят вече е установил търговски отношения с Арабската, Персийската и Африканската империи и търговията му по Пътя на тамяна процъфтява с изключителни темпове.
В Средните векове подправките са ценни блага, а търсенето им става първата наченка на развитие на ранния модел на глобализацията. Търсени заради безценните им кулинарни, медицински и козметични качества, скъпите лековити растения стават горивото на европейските колониални империи, а двигателят им - създаването на политически, военни и търговски мрежи. Крайната дестинация, разбира се, е печалбата.
Възходът на Османската империя ограничава достъпа на европейците до сухопътните трасета и това веднага оказва влияние върху крайната цена, предлагана от венецианските търговци. В опит да преборят пазарната доминация и колосалните цени, няколко смели европейци търсят други варианти да се доберат до Източния свят, а резултатът - един находчив португалец тръгва със слабо екипирания си кораб на юг, заобикаля нос Добра надежда и се озовава в морето на възможностите. На 20 май 1498 година Вашку да Гама акостира в индийското градче Каликут.
Със същите намерения и със същия стремеж да се добере до Източния свят, подкрепен от Изабела Кастилска и Фердинанд Арагонски, с три кораба през август 1492 г. Христофор Колумб тръгва да броди океаните. В опит да намери по-хитър начин за стигане до Изтока, пътешествието на италианеца в крайна сметка се увенчава с успех. Е, не с планирания, не акостира на Индийския полуостров, а в Гуанахани - днешният Сан Салвадор от Бахамските острови. И така в Европа пристига червеният пипер.
Началото на Ерата на откритията е поставено, а търговията с подправките - променена завинаги.
Откриването на морските маршрути до далечните плодородни земи става фикс идея, а интересите и културната доминация на европейците растат. Вече нямат нужда от търговия с арабските, етиопските и турските посредници, за да стигнат до подправките. Но вече и интересите са по-различни, а стремежът е колонизация и богатство. За британците дестинацията е Индия, за холандците Индонезия, а испанците и португалците превземат Южна и Централна Америка.
Между другото, най-влиятелният град в света днес - Ню Йорк, се ражда именно благодарение на търговията с подправките.
Ню Йорк първоначално е холандска колония и носи името Нови Амстердам. После се заражда конфликт между британците и холандците за остров Рун в Индонезия, ценен тогава заради доходоносното индийско орехче. Спорът свършва в договорка холандците да получат остров Рун, а британците Нови Амстердам, който се превръща в Нови Йорк. Или днешният Ню Йорк.
Британската компания "East India" господства над търговията с подправките между Югоизточна Азия и Европа през 17 и 18 век, пръскайки пристанища навсякъде по трасето. Разнообразните климатични условия в Индия позволяват на множество подправки да се култивират успешно из земите й и така азиатската страна се превръща в центъра на световната търговия. И в ден-днешен много от подправките, които целия свят използва, се отглеждат в Индия, а кухнята й е известна с множеството вкусове и цветове.
И така постепенно подправките стават все по-често срещани и достъпни, разпространяват се и се отглеждат отвъд земите, от които произхождат, и цената им пада драстично, а резултатът е логичният разпад на заможните монополи.
Подправките днес нямат националност. Техният дом е светът. Вълшебните растения вече не са обгърнати в мистика и не са недостижим лукс, а са задължителен елемент в кухнята на всеки от нас.
И все пак, към хранителната и кулинарната им стойност винаги остава и дългата им история. Подправките са ключовите съставки в най-добрите кухни в света, а търговията с тях, за добро или лошо, поставя началото на глобализацията.
Sibw.com, Curious Hat
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БОТАЛАЙФ МАСЛО ОТ КАЙСИЕВИ ЯДКИ 20 мл
ЗОЯ СОДА БИКАРБОНАТ БЕЗ АЛУМИНИЙ 200 гр.
МОНДИАЛ САПУН ЗА БРЪСНЕНЕ С АРОМАТ НА МАНДАРИНА И ПОДПРАВКИ В ПЛАСТМАСОВА КУПА 60 гр.
СИТНА БЯЛА ХИМАЛАЙСКА СОЛ ХАЛИТ В ПАКЕТ 500 гр.
АКВАСОРС ХИМАЛАЙСКА ФИНА КРИСТАЛНА СОЛ 400 г. ПАКЕТ
ДЖИНДЖИФИЛ НА ПРАХ 50 гр. ЗДРАВНИЦА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Посевна челебитка, Черен кимион
- Подправки, подходящи за използване при приготвянето на гъби
- Киселица, Дива ябълка
- Калоферче
- Чубрица - балканска
- Сушено месо с подправки
- Индийско орехче, Мускатово орехче
- Как да заменим различните подправки
- Домашна италианска подправка
- Печени чеснови филийки със зехтин и ароматни подправки
Коментари към Как търговията на подправки промени света