Как да убедите своя съпруг или баща да посети лекар
Акценти
|
Забелязали ли сте, че повечето мъже не желаят да посетят лекар, когато са болни? Предпочитат да игнорират здравословния си проблем, търпеливо чакайки да отшуми.
Изследване на експерти от клиника Cleveland от 2019 г. за насърчаване на мъжете да се консултират с лекар при нужда, разкрива, че:
- 72% предпочитат да изпълняват домакински задължения и дори да чистят тоалетната, вместо да си запазят час за преглед.
- 65% от мъжете признават, че отлагат посещението, колкото е възможно по-дълго време.
- 20% не са напълно искрени и не споделят всичко, свързано със здравето им, когато са в лекарския кабинет.
- 37% не казват всичко, което касае здравословното им състояние, защото се страхуват от диагнозата.
Тери Раскоу, семеен лекар от медицински център Baylor Scott & White, споделя: „Забелязала съм, че пациентите мъже изпитват страх, който не виждам у жените. Жените сякаш са свикнали с посещенията при лекаря заради бременност и раждане. При мъжете е по-различно, защото те не обичат някой да навлиза в личното им пространство.“
Ако обаче мъжете се чувстват неловко и не желаят да се прегледат, особено с превантивна цел, как можем да ги накараме да го направят, когато са болни?
Помогнете, без да се налагате
Съпругите и порасналите вече деца могат да се намесят деликатно и да подкрепят своите партньори и бащи.
Ако вашият съпруг или баща също не желае да посети лекар, експертите препоръчват да го подкрепите, без обаче да го притискате. Можете например да кажете: „Скъпи/ татко, няколко години не си ходил на преглед, съгласен ли си да му се обадя и да ти запазя час в ден, когато си свободен?“ Тогава вероятността да чуете положителен отговор е много по-голяма. Според д-р Раскоу мъжът рядко би го направил сам.
Премахнете пречките
Ако улесните посещението при лекаря, има шанс то все пак да се реализира. Не е необходимо да казвате „Ще те закарам и ще се уверя, че влизаш в кабинета наистина“. Ако се държите властно и диктувате поведението му, е много по-вероятно да срещнете отпор. По-ефективно би било да създадете условия, за да отиде сам.
Много лекари вече предлагат и онлайн консултации, което означава, че няма да му се налага да излиза или да отсъства от работа. Обяснете на своя съпруг или баща, че виртуалните срещи с лекар са добро решение в случай на безобидни здравословни проблеми или рутинни прегледи.
Напомняйте му деликатно
Срещи и специални инструкции се забравят лесно, но има начини да му напомняте, без да се натрапвате. Може да му подхвърлите: „А, да не забравиш, че утре трябва да си пуснеш онези изследвания“. Друга опция е да му напишете бележка и да я оставите на видно място или пък да направите напомняне в календара на телефона му.
Създайте възможност да изгради връзка с лекаря
Убедете го да отиде на лекар, когато здравословният проблем не е сериозен. Така ще може да изгради връзка с него и следващия път, когато се нуждае от по-сериозно лечение например, ще се чувства по-спокоен.
Д-р Раскоу подчертава: „След определена възраст започва и скринингът за рак. Тогава е наистина важно да не се отлага.“
Превърнете в приоритет профилактичните прегледи за рак на дебелото черво и простатата
Ракът на дебелото черво и на простатата са най-често срещаните видове рак при мъжете, затова е важно да им се обърне специално внимание.
Рак на дебелото черво
Американските центрове за контрол на заболяванията препоръчват мъжете и жените да се изследват за рак на дебелото черво след навършване на 45-ата си година или по-рано, ако в семейството има болен от рак на дебелото черво, възпаление на червата или друго.
Добре е прегледите да се извършват регулярно, като честотата им зависи от медицинската история на човека и резултатите от последната колоноскопия.
Д-р Раскоу пояснява, че този вид рак се развива много бавно и обикновено започва с полип. Ако се открие рано, лечението приключва с премахването му. Ако обаче пациентът пренебрегва симптомите и не се изследва редовно, е възможен и друг, много опасен сценарий – рак в напреднал стадий, който се е разпространил в тялото.
„Скринингът за рак на дебелото черво е полезен и спасява животи“, категоричен е семейният лекар.
Рак на простатата
Също като рака на дебелото черво, и този вид рак прогресира бавно. Ако бъде открит навреме обаче, шансът за излекуване е по-голям. Експертите от Центровете за контрол на заболяванията призовават мъжете между 55 и 69 години да обсъдят вариантите за скрининг със своя лекар. Ако има член на семейството със заболяване на простатата, скринингът е още по-важен.
След като излязат резултатите от изследванията, лекарят ще може да начертае план за лечение или профилактика, който да е съобразен с пациента.
10% от мъжете се страхуват от неприятни новини след скрининга, но д-р Раскоу уверява, че е по-лесно да се предпазим от болест, отколкото да се излекуваме от нея.
Вашата роля е много важна
Въпреки нежеланието да се погрижат за здравето си, мъжете обикновено се вслушват в съветите на хората, които ги обичат.
Запитани дали се влияят от молбите на своята съпруга или дъщеря да посетят лекар, 71% от мъжете отговарят положително, а 27% споделят, че мнението на техния партньор е важно за тях.
How to convince your dad or husband to go to the doctor: https://www.bswhealth.com/blog/dad-dodging-the-doctor
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАКУУМ ТЕРАПИЯ REHABI PENILE VACUUM TRAINER
Безплатна доставка за България!ТЕСТ ЗА ФУНКЦИЯ НА ПРОСТАТАТА * 1 ADVENT LIFE
НовСТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Рак на простатата
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Простатно-специфичен антиген (ПСА/PSA)
- CA 19-9 туморен маркер
- Мужик корен
- Теснолистна върбовка, Иван чай, Огнена трева
- Доц. Иван Дечев: Дори да нямат оплаквания, мъжете над 45 години трябва да се изследват за рак на простатата
- Компютърно-томографска колонография (Виртуална колоноскопия)
- Черимоя
- Юдино ухо
Коментари към Как да убедите своя съпруг или баща да посети лекар