Как да постъпите, ако лекарят не вярва на оплакванията ви
Случвало ли ви се е да чуете как вашият лекар ви казва, че „всичко е само в главата ви“, след като споделите с него своите оплаквания? Обикновено той реагира така, когато не е сигурен в диагнозата.
По-лошото е, ако споделя това свое мнение с другите, а не с вас. По този начин се опитва да прехвърли проблема, вместо да признае, че не може да ви даде конкретен отговор. Лекарят, който би ви обвинил, че си внушавате, е арогантен и неспособен да приеме факта, че не е безгрешен.
Това обаче не означава, че наистина нямате здравословен проблем, тъй като симптомите продължават да са налице. Вие сте убедени, че нещо не е наред, че трябва да разберете какво е то, за да ви назначат адекватно лечение.
Ето какво можете да направите, ако вашият лекар се опитва да ви убеди, че сте здрави и „всичко е само в главата ви“.
1. Невинаги „Всичко е в главата ви“ означава обида
Не е задължително с тези думи лекарят да пренебрегва симптомите ви. Възможно е да проверява дали те са реални и не са плод на вашите страхове.
Повечето от нас например знаят, че замаяността може да причини стомашно разстройство или повръщане. Стресът често е съпроводен с обрив или появата на червени петна по кожата. Страхът или смущението също могат да доведат до зачервяване или по-обилно потене.
С напредъка на медицината разбираме, че има хиляди механизми, по които мислите могат да повлияят на нашето физическо здраве. Плацебо препаратите разчитат именно на връзката между съзнанието и тялото. При появата на симптоми, които са резултат от нарушение във връзката между двете, лекарите са склонни да поставят диагноза психосоматично или соматоформно разстройство.
Ако сте били подложени на силен стрес или смятате, че оплакванията се дължат на неприятни преживявания или емоционална травма, е напълно възможно симптомите наистина да са „само в главата ви“. В този случай е добре да се консултирате със специалист.
>>> Какво трябва да знаем при търсене на второ лекарско мнение
2. Приемете, че понякога и лекарят не може да постави диагноза
Лекарят е човек и е нормално да няма отговор на всеки ваш въпрос. Не бива да очаквате, че със сигурност ще чуете диагноза. Арогантен или не, той също не бива да очаква от себе си винаги да е безпогрешен и категоричен. Редно е обаче да се опита да разбере каква е причината за оплакванията. Ако не успее, е най-добре да ви насочи към друго болнично заведение или специалист, но не и да ви обвинява, че си внушавате.
3. Съдействайте на лекаря си
Бъдете активни и помагайте на лекаря си, докато се опитва да ви постави диагноза. Така вие самите ще сте наясно с различните възможности.
Не е изключено да пожелаете да обсъдите заедно някои ваши предположения, с които той не е запознат. Дисавтономията например обяснява множество симптоми, които здравните работници трудно могат да проследят и отдадат на конкретно заболяване.
4. Потърсете второ или дори трето мнение
Ако решите да го направите, най-добре би било да не го обсъждате с вашия лекар. Изберете сами втория специалист, който ще посетите.
5. Консултирайте се с психолог или психиатър
Повечето хора не смятат за необходимо да се срещат с експерт по психично здраве, но понякога там се крие решението на проблема им. Ако лекарят ви каже, че оплакванията са плод на вашето въображение, е много вероятно да се ядосате. Ако се окаже, че наистина страдате от заболяване, първата мисъл, която ще ви мине през ума, би била да му отмъстите, да му докажете, че не е бил прав. А кой би могъл да докаже това по-добре от психолог или психиатър? Затова го помолете да ви изпрати за консултация при такъв специалист.
Ако ви откаже, навярно обвинението му е било просто блъф. Ако се съгласи, развръзките са две, като и двете биха били полезни за вас. Първи сценарий: психичното ви здраве е отлично и не страдате от хипохондрия или киберхондрия. Втори сценарий: имате психически проблем, който трябва да лекувате.
Има вариант, при който терапевтът също би могъл да заяви, че симптомите ви не са реални. Задължително е и тогава да потърсите второ мнение. Отново от експерт, който няма нищо общо с него и не знае предисторията ви. Все пак, не искате приятелството между двама лекари да повлияе на диагнозата, която ще ви бъде поставена.
6. Изберете на кого ще повярвате и на кого ще поверите здравето си
Вече сте събрали нужните мнения. Сега е моментът да изберете на кой лекар да повярвате. Помнете, че правилната диагноза може да не е тази, която вие бихте искали да чуете. Не избирайте специалиста, чийто отговори ви плашат най-малко, а чийто отговори ви се струват най-добре обосновани.
Проверявайте всеки детайл, за да сте сигурни, че сте избрали най-надеждния лекар.
Steps to Take If Your Doctor Tells You It's All in Your Head: https://www.verywellhealth.com/when-your-doctor-tells-you-its-all-in-your-head
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Красота и стил
- Нашето тяло
- д-р Ивелина Генова Сталева
- Физикално изследване
- д-р Даниела Георгиева Ангелова
- д-р Стефан Юриев Стефанов
- Сцинтиграфия (радиоизотопно изследване)
- д-р Георги Димитров Димитров
- д-р Андрей Стоянов Стоянов
- д-р Любка Симеонова Илиева
- д-р Мария Николова Гаджалова–Батинкова
- д-р Иван Георгиев Тянев
Коментари към Как да постъпите, ако лекарят не вярва на оплакванията ви