Как да поставяме целите си за новата година, за да ги постигаме
Когато календарът показва, че коледно-новогодишните празници наближават, традиционно всеки от нас прави равносметка на отминаващата година. По всяко време, но особено в края на годината, е добре да се обърнем назад и да видим в каква посока сме се развивали, какво сме пропуснали и какво сме постигнали за това време. И тъй като докъдето и да сме стигнали, го дължим в голяма степен на подкрепата на близките си – погледът назад ни дава и един прекрасен повод да им благодарим.
Докато анализираме отиващата си година, най-доброто, което можем да установим е, че сме получили всичко, което сме искали, към което сме се стремили и за което сме мечтали. Като дори да изпращаме хубава година, не е изключено да установим, че контролът ни върху изминалите събития не е бил достатъчен.
В началото на изтичащата година сме си направили план с цели за постигане, но дали сме били истински ангажирани с реализирането му?
Изоставени мечти от списъка ни, прехвърлянето им от година в година, нереализирани планове – това, за съжаление, ни се случва прекалено често. Понякога ни се струва, че е по-добре изобщо да не планираме. Ако и вие мислите така – то този текст е за вас. Ще ви разкажем как правилно да поставите целите си за предстоящата година, да изготвите план за изпълнението им и да не зарежете всичко наполовина.
7 стъпки за правилно поставяне на целите за новата година
Анализ на текущата ситуация
Равносметката за изминалата година е много важна по още една причина – да разберем настоящата ситуация и да използваме това като отправна точка за изготвянето на целите си за следващите 365 дни.
Задайте си следните въпроси:
- На кого и за какво си струва да бъда благодарен?
- На какво ме научи изминалата година?
- Какво постигнах?
- Какво ми помогна за постигането на целта?
- Какво предизвика у мен чувство за вина или обида и как бих могъл да се освободя от тях?
- Какво искам да взема със себе си от старата година?
Такъв анализ ще ни позволи да видим общата картина, мислено да изтъкнем всичко полезно и да изхвърлим ненужния товар, с който сме се нагърбили под формата на деконструктивни обиди и преживявания.
Препоръчваме ви да използвате така наречената техника „Колело на баланса“, за да определите доколко сте в хармония със самите себе си. С помощта на тази техника ще можете да разберете коя област от вашия живот се нуждае от специалното ви внимание.
Техника за самооценка „Колело на баланса“
Вземете лист хартия и нарисувайте кръг. Разделете го на сектори, всеки от които отговаря на значима сфера от живота ви, например:
- здраве;
- кариера;
- обкръжение;
- семейство и взаимоотношения;
- духовност;
- почивка;
- творчество или хоби;
- личностно развитие.
Чувствайте се свободни да добавите още области от живота или да премахнете някоя от посочените. Възможно е да има нещо друго, което е важно за вас и не е включено в изброените - спокойно може да проявите творчество.
След това запълнете всяка част от отделните сектори толкова, колкото смятате, че са наред нещата в съответната област. Оцветяването на цял сектор означава, че сте 100% удовлетворени в дадената сфера от живота. Половин запълнен сектор говори, че сте доволни от случващото се в съответната област наполовина.
Когато попълните цялото „Колело на баланса“, ще сте наясно на кои сфери от живота си трябва да обърнете повече внимание. Когато поставяте целите си за следващата година, непременно вземете предвид резултатите от тази графика, за да съставите план как да постигнете хармония със себе си.
За ползата от мечтите
За да определите целите си, трябва и малко да помечтаете. Много е важно стремежите ви да отговарят на личните ви усещания, на собствените ви копнежи, а не да са наложени от външни фактори. Защото цели, които не отговарят на вътрешните ви ценности и желания, отнемат от ресурса ви и тяхното постигане е изключително трудно.
За да помечтаете, си пуснете приятна музика и помислете каква искате да бъде вашата следваща година. И за това има техника – нарича се „писмо до себе си“. Нека то съдържа разказ за мечтите ви след тяхното сбъдване. Много важно е да опишете всеки важен детайл – как е преминала годината, в която са се реализирали, с какви събития е била изпълнена тя, от какви хора сте били заобиколени, къде сте пътували, как сте изглеждали, какви изненади са ви очаквали, как сте се обличали и така нататък.
Тази техника носи вдъхновение, прилив на сили и енергия. Защото без мотивация е много трудно да задържиш фокус върху целите си.
Как ефективно да формулираме целите си
За да можете да проследявате развитието на целите си, те трябва да бъдат не само желани и ценни за вас, но и максимално конкретни, ясни и достижими. А за да може тяхното постигане да се впише хармонично във вашия живот, не трябва стремежите ви да са прекалено много.
Пример за цел: „През януари да повиша доходите си с 10%, през март да завърша обучението си и да сменя сферата на дейност“. И още един пример: „До края на годината да тежа 54 килограма, освен това да реша всичките си здравословни проблеми“.
За да задействате всички сфери на живота си, без обаче да чувствате прекомерно напрежение, си поставете една голяма цел и няколко малки от всяка житейска област. И бъдете гъвкави – ако почувствате, че дадена мечта вече не е актуална или е престанала да ви вдъхновява - просто я сменете.
За да разберете дали действително искате да си поставите някаква цел, си задайте следните въпроси - защо искам да постигна това, какво ще ми донесе то, какво ще почувствам, ще бъда ли по-щастлив, как ще използвам резултата в живота си нататък.
Визуализирайте целите си
Помнете, че съставяте план за една година напред. За това време лесно може да загубите фокуса си към целта, интересът ви към нея да намалее или напълно да изчезне, ако резултатите не дойдат достатъчно бързо. За да получите вдъхновение и мотивация, визуализирайте целите си. Това ще ви помогне и да не забравяте защо постигането им е важно за вас.
Направете това с помощта на колажи, картинки и всякакви други изображения. Вариант е да ги залепите в албум или да ги закачите на стената на нивото на очите си. Така сутрин, още щом се събудите, ще видите това, което толкова мечтаете да постигнете. Този инструмент изгражда нови невронни връзки, които подтикват мозъка към действие.
Планирайте
Много често се случва да сме си поставили цели, но след месец все още нищо не се е променило и се намираме много далеч от постигането им. За да избегнете такива резултати, трябва да се научите да планирате правилно.
Какво да направите? Разбийте големите цели на малки стъпки и създайте план, който се състои от конкретни действия. Не е необходимо той да бъде за цялата година, но е добре първите три месеца да опишете по-подробно, а първия месец да разбиете по дни.
Например, ако искате да свалите 12 килограма от януари до юни, това означава, че трябва да сваляте по 2 килограма на месец. Помислете какво трябва да направите, за да реализирате тази цел: как ще се храните, колко време ще посвещавате на тренировки, дали да се консултирате с диетолог или ендокринолог и така нататък. И тогава вашият план за седмица ще включва необходимите стъпки, които ще доведат до това след месец да свалите първите 2 килограма от теглото си и постепенно да се предвижвате към крайната цел.
Създавайте си полезни навици
Например, ако искате да имате красив корем, създайте си навик да правите коремни преси всеки ден. Малките, но редовни действия ще ви доведат до желания резултат.
Ако целта ви е да се ядосвате по-малко, отколкото досега, трябва да се научите да контролирате емоциите си и стъпка по стъпка да променяте реакцията си при сходни често повтарящи се събития/ситуации.
Когато определяте целите си, трябва да помислите кои от необходимите за осъществяването им действия можете да вършите ежедневно.
Сключете договор със себе си
Имаме само един живот и искаме да го изживеем пълноценно. Ако определяме себе си като щастлив човек, това означава, че вече много добре знаем какво искаме. Трябва да направим съвсем малко – да започнем да действаме. Създаването на нови навици, фокусирането върху мечтите, поддържането на мотивацията – всичко това никак не е лесно, но ако не забравяте, че го правите за собственото си развитие и удовлетворение, то тогава ще ви се получи.
А за да не се откажете на средата на пътя, сключете договор със себе си, в който подробно опишете всичко, което искате да постигнете, както и на какво сте готови, за да се случи това. Помислете какво ви е нужно и кой би могъл да ви помогне, какво трябва да промените в живота си, как да разпределите времето си. Договорът е заявление за решимостта ви да постигнете желаното, което вие подписвате със самите себе си заради самите себе си.
И не забравяйте да споделите постиженията си с близките си, както и да празнувате дори най-малките победи - това ще ви донесе сили и енергия да продължите напред.
life.nv.ua
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Защо повечето ви идеи остават нереализирани? Ето как да спрете нездравословния цикъл на разсейването
- Как да разберем какво наистина искаме
- Може би нашата цел е да изживеем всеки момент
- Да живееш според приоритетите си: Открий важните неща и елиминирай всичко останало
- Създайте нов навик в 4 ефективни стъпки
- Силното чувство за цел в живота може да бъде свързано с понижен риск от смърт
- Изкуството за поставяне на цели
- Съгласуваност, значение, цел – нещата, които осмислят живота
- Поставете си цел във фитнеса, за да сте наясно с постигнатите резултати
- Как по-лесно да постигаме целите си?
Коментари към Как да поставяме целите си за новата година, за да ги постигаме
Никой не може да Ви забрани да мечтаете! Важното е мечтата Ви да е реална и достижима, иначе се превръща в химера! Пример:Пенсионер в напреднала възраст, едвам скърпва положението с отцеляването си, мечтае да полети до Луната или Марс...