Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Как да оцелеем през зимата: 30 експертни съвета за добро настроение и уют в студените месеци

Как да оцелеем през зимата: 30 експертни съвета за добро настроение и уют в студените месеци

от 18 окт 2022г.
Редактор: Вероника Събова
Как да оцелеем през зимата: 30 експертни съвета за добро настроение и уют в студените месеци - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

През есенните месеци мнозина започват да си задават въпроса как ще оцелеят през предстоящата зима. Ниски температури, растящи сметки за електроенергия, по-дълги нощи и икономически срив – не се притеснявайте, има начини, с които можете да преминете през всичко с усмивка.

Финанси

1. Преместване на хладилника

Дръжте хладилника далеч от източници на топлина, като например фурни, и се опитайте да го предпазите от пряка слънчева светлина. Не го поставяйте плътно до стената, за да може въздухът да циркулира по-лесно – действие, което ще намали използваната електроенергия. Почистването зад хладилника също помага. Също така добре зареденият хладилник пести повече електроенергия от празния.

2. Изключване на електрическите уреди и зарядните устройства

Изключването на електрическите уреди и зарядните устройства, които не използвате, може да ви спести пари. Може да струва изключително малко да оставите телевизора в режим на готовност за осем часа, но, когато устройствата са няколко, тази сума се натрупва. Някои игрови конзоли могат да бъдат особено енергоемки в режим на готовност.

3. Смяна на доставчика на интернет и цифрова телевизия

Погледнете своите договори за телефон, телевизия и интернет и използвайте сайтове за сравнение, за да ги съпоставите с цените на останалите доставчици. Не забравяйте обаче, че може да се наложи да платите такса за смяна на доставчика, ако не ви е изтекъл договора.

4. Замяна на електрическата печка за готвене

Смяната на уредите за готвене може да намали сметките ви за електроенергия според скорошно проучване. Установено е, че замяната на електрическата готварска печка с фритюрник или уред за бавно готвене може да ви спести пари.

Физическата форма

Йога

5. Практикуване на йога

Въпреки че науката показва, че йогата не е по-полезна за психичното здраве от всяка друга форма на упражнения, практикуването й е по-добре от нищо. Независимо от това, фактът, че практикуващите йога се чувстват щастливи, е важен сам по себе си.

>>> Как влияят йогата и медитацията върху човешкия мозък

6. Вдигане на тежести

Изследване, публикувано през 2021 г., добавя доказателства към теорията за облекчаване на депресията и тревожността чрез вдигане на тежести. Според изследователите благоприятният ефект върху психичното здраве се дължи на молекулярните промени в мускулите и мозъка.

7. Каране на велосипед

Невролозите и колоездачите отдавна се чудят как карането на велосипед може да предизвика състояние, наподобяващо медитацията. Доказано е, че при повтарящи се аеробни спортове самият ритъм има мощен регулаторен ефект върху мозъка. Според проучване, ръководено от невролози от Кливландската клиника, колоезденето може дори да се използва като лечение за хора с някои медицински състояния.

8. Разходка в гората

През 2019 г. Woodland Trust предлага японското изкуство на „горските бани“ – практика за поемане на горската атмосфера по време на спокойна разходка – да бъде препоръчано от личните лекари за подобряване на благосъстоянието. Причините включват хипотезата за биофилия (еволюционен стремеж към свързване с природата), естественото понижаване на хормоните на стреса и теорията за „възстановяване на вниманието, според която дори близостта до дърветата подобрява концентрацията и фокуса.

9. Плуване в студена вода

Реакцията на бозайниците при гмуркане се задейства, когато студената вода докосне кожата, увеличавайки максимално кръвоснабдяването на сърцето и мозъка. Освен това скорошни проучвания установяват, че потапянето в студена вода може да повиши нивата на допамин с 250%, като същевременно понижава стреса. Добрата новина е, че дори пръскането на лицето със студена вода има същия ефект.

Уютен дом

Уют

10. Изолация

Двойното остъкляване е задължително, но също така трябва да проверите вашите улуци. Топлината се губи по-бързо през влажна стена, отколкото през суха, поради което е важно да проверите дали водата се оттича правилно по водосточните тръби. Освен това е важно е да намалите до минимум въздушното течение в дома си. Проверете дали уплътнението около входната врата се нуждае от подмяна. Поставянето на дебела завеса от пода до тавана над входната врата също може да предотврати загубата на топлина.

11. Зимнина

В много неща, свързани с дома, датчаните са експерти. Мейк Викинг, главен изпълнителен директор на Института за изследване на щастието в Копенхаген, предлага няколко начина за изграждане на уютен дом.

Едно от тях е мариноването и консервирането. Ако решите да приготвите зимнина за студените месеци, използвайте домашна продукция. Плодовете и зеленчуците в супермаркета през зимата не са нито вкусни, нито полезни.

12. Семейни вечери

Редица проучвания показват, че семейните вечери са свързани с по-добро представяне на тийнейджърите в училище, по-силно чувство на принадлежност, по-добри комуникационни умения, по-малък риск от затлъстяване и депресия.

12. Сортиране на продуктите в хладилника

Поставянето на храната, която трябва да бъде изядена скоро, на преден план в хладилника ще ви улесни с изготвянето на ежедневното меню. Също така по този начин ще имате актуален списък на съдържанието на своя хладилник.

Храна

Храна

13. Подобряване на диетата

Интернет пространството е пълно със списъци с храни, за които се смята, че подобряват настроението – ягоди, киви, ананас, джинджифил, портокал, шоколад. Според психолога Кимбърли Уилсън обаче нито един от тези продукти всъщност не оказва благоприятно въздействие върху психичното здраве.

Но това, което ядете, може да повлияе на това как се чувствате, като най-добрият начин да се ободрите е да се храните здравословно. Един банан няма да окаже влияние, но консумацията на повече плодове в продължение на месеци би могла да помогне. „Подобряването на диетата ни може да помогне за лечението дори на тежка клинична депресия.“, коментира Фелис Джака, съдиректор на Международното дружество за изследване на хранителната психиатрия.

>>> Спазването на здравословна диета намалява симптомите на депресия сред младите хора

14. Любима храна с любими хора

Един от най-сигурните начини да подобрите настроението си с храна е да консумирате това, което обичате, в идеалния случай с хора, които обичате. „Вместо да мислите за една храна като добра или лоша, помислете какво може да предложи тази храна, като например витамини и фибри от броколите и вкус и енергия от шоколада.“, казва диетологът Айслинг Пигот.

15. Прием на правилните витамини

Въпреки че никоя храна не може да направи човек щастлив, някои хранителни вещества са важни за психическия баланс, особено омега-3 мастните киселини (мазна риба, ядки), които липсват на голям процент от населението и за които е установено, че подобряват настроението.

Витамин D (мазна риба, черен дроб, червено месо, яйца) също е ключово хранително вещество – въпреки че точният начин, по който действа в човешкото тяло, все още не е ясен – но през зимните месеци може да е трудно за набавяне без прием на добавки.

Не забравяйте и витамините от група В (меса, яйца, млечни продукти, ядки, гъби, плодове, зеленчуци). Недостигът на витамините от група В се проявява като раздразнителност, депресия, лошо настроение и когнитивни проблеми.

Психика

Психика

16. Добър сън

Разбира се, сънят често е неуловим, когато сте тревожни, но се опитайте да не се стресирате относно това. За да се отпуснете, се опитайте да си представите притесненията си, които отлитат като балони. Емоционалното натоварване е толкова изтощително, колкото и физическото.

17. Справяне с източника на тревожност

Чувството на тревожност и претоварване вървят ръка за ръка. Така че, ако усетите, че ставате избухливи, си струва да се замислите каква е причината. Това може да отнеме време, защото човек е склонен да прикрива истинския източник на емоции, ако се страхува, че те могат да доведат до дискомфорт. След откриване на източника ще можете да се справите с емоциите по-ефективно.

>>> 5 мита за тревожността, които трябва да знаете

18. Фокус върху неотложното

Запитайте се: „Какво наистина трябва да направя сега/в следващия час?“ Повечето от нещата, които поставяте в списъците със задачи, не са спешни. Дайте приоритет на това, което наистина е важно и неотложно.

19. Изключване на думата „трябва“

Ако установите, че казвате „трябва“ често, опитайте се да го замените с „искам“ или „бих могъл“. Честото използване на думата „трябва“ идва от очакванията на другите хора. Замяната с „мога“ или „искам“ ще ви помогне да се фокусирате върху това, което наистина желаете. Често безпокойството и претоварването са резултат от това, че се опитвате да направите твърде много за другите и не се грижите за себе си.

20. Разговори за разтоварване

Понякога, когато изричаме притесненията си на глас, изникват много неща, за които дори не сме предполагали. Наличието на публика може да ви накара да се сблъскате с неща, които сте избягвали. Ако разговорът лице в лице е твърде плашещ, можете да опитате да се разходите, като по този начин мълчанието не е толкова обезсърчително.

21. Движение за успокоение

Ако сте в трудна ситуация и не можете да го обсъдите с приятел, поемете наистина дълбоко въздух, за да покажете на нервната система, че не сте под заплаха. Някои пози от йогата могат да подействат много успокояващо. Има причина мнозина да вярват, че йогата е способна да прогони негативните емоции.

Красота

Красота

22. Повишаване на влагата в кожата

Въпреки че грижата за кожата може да не изглежда приоритет по време на топлинна и енергийна криза, също е вярно, че особено сухата кожа може да изпита истински дискомфорт, дори болка, при рязко застудяване. Затова е препоръчително през зимните месеци да се извършват процедури за хидратация на кожата.

23. Ключови съставки за кожата

Въпреки че някои достъпни съставки за грижа помагат на кожата да се адаптира към всякакви външни условия, внимавайте за овлажнители като хиалуронова киселина и глицерин, които присъстват в много серуми. Серамидите също помагат за възстановяване не естествената бариерна функция на кожата, която може да се наруши при неблагоприятни условия.

24. Грижа за косата

Струва си да отделите малко време и за косата си. Маските, които могат да предотвратят накъсването на косата, са задължителни през зимните месеци. Те оставят косата мека и гладка, когато се използват веднъж седмично.

25. Маски за лице

И накрая, маските за лице не са задължителни, но ще излъжем, ако не кажем, че ще се почувствате по-красиви и щастливи. Използването на кремообразна маска за лице е много по-забавно, отколкото да се борите със стихиите навън.

Култура

Книга

26. „Борнвил“ от Джонатан Коу

Този роман е подходящ за края на една бурна година. Промените и приемствеността на следвоенна Великобритания са разказани чрез четири поколения на едно семейство в ключови моменти – от коронацията на Елизабет II и победата на Световната купа през 1966 г. до смъртта на принцеса Даяна, Брекзит и пандемията от COVID-19.

27. „Ключът на скелета“ от Ерин Кели

Когато враждебни художници публикуват красива книга, съдържаща улики за съкровище, това носи слава на семействата им, но и нещастие. Страниците на този възхитителен роман са изпълнени от изобилие от изкуство, амбиции за успех и дълго пазени тайни.

28. „Светлината, която носим“ от Мишел Обама

Ако търсите нещо вдъхновяващо и овластяващо, това четиво е за вас. Мишел Обама описва новата си книга като „своеобразна кутия с инструменти... колекция от някои от перспективите и практиките, които съм събрала през годините, за да ми помогнат да се концентрирам“.

29. „Холивуд: Устната история“ от Жанин Бейсингър и Сам Уосън

Това със сигурност е най-изчерпателният портрет на американската фабрика за мечти, предаван някога на хартия, включващ разговори с всички от Бет Дейвис до Джордан Пийл.

30. „Най-самотното време“ от Карли Рей Джепсън

Заглавието на новия албум на канадската певица и текстописец не крещи точно „забавно“, но Джепсън определено е сред най-добрите в световен мащаб.

Източник:

Move your fridge and drop the ‘shoulds’ – 37 expert tips to winter-proof your life: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2022/oct/07/expert-winter-tips-winterproof-finances-bills

Още по темата:
  • 10-те най-студени града на Земята 10-те най-студени града на Земята
  • Природни грижи за кожата през зимата Природни грижи за кожата през зимата
  • Забавни детски занимания през зимната ваканция Забавни детски занимания през зимната ваканция
  • Подгответе градината за зимните дни Подгответе градината за зимните дни
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БИЛЕ-PH ЗИМЕН ЗАЩИТЕН КРЕМ SPF 30 50 мл
12.80лв.

БИЛЕ-PH ЗИМЕН ЗАЩИТЕН КРЕМ SPF 30 50 мл

ТЕЧЕН НАТУРАЛЕН ТОР ЗА ЗИМНИЯ ПЕРИОД  ЗА РАСТЕНИЯ 250 мл
5.70лв.

ТЕЧЕН НАТУРАЛЕН ТОР ЗА ЗИМНИЯ ПЕРИОД ЗА РАСТЕНИЯ 250 мл

КОИМБРА СТЕЛКИ ТЕРМАЛ 335 N 36 - 46
9.00лв.

КОИМБРА СТЕЛКИ ТЕРМАЛ 335 N 36 - 46

Коментари към Как да оцелеем през зимата: 30 експертни съвета за добро настроение и уют в студените месеци

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как да оцелеем през зимата: 30 експертни съвета за добро настроение и уют в студените месеци
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 09:30
    Коментирайте "Как да оцелеем през зимата: 30 експертни съвета за добро настроение и уют в студените месеци"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Отглеждайте коледниче, за да се радвате на красиви цветове през цялата зима
  • 10-те най-депресиращи филма, които си заслужава да гледате през зимата
  • Природни начини за борба със зимната депресия
  • Починете си от диетите през зимата
  • Зимна припънка, Зимненка
  • Натурални средства, които винаги трябва да държим под ръка през зимата
  • Не си вземайте горещ душ през зимата
  • Направете си сами лесна и евтина топлоизолация само от защитно фолио
  • Стоплете тялото си през зимата с 5 вида храни
  • Кожата през зимата
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП с ПИК

преди 803 дни, 22 часа и 25 мин.

Салофалк и нексиум - могат ли да се приемат заедно през определени интервали

преди 1310 дни, 19 часа и 15 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 21 часа и 34 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 12 часа и 34 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 12 часа и 46 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 12 часа и 53 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival