Какво трябва да знаем за опасните „вечни“ химикали и влиянието им върху здравето
Перфлуороалкиловите и полифлуороалкиловите вещества (PFAS), известни още като „вечни“ химикали поради устойчивостта си на разграждане, са голяма група от синтетични химикали, които се използват широко в обществото. PFAS се съдържат в продукти, като съдове за готвене с незалепващо покритие, опаковки за хранителни продукти, килими и тапицерии, водоустойчиви дрехи и почистващи продукти. Синтетичните химикали също могат да бъдат открити в питейната вода на по-големите градове в света.
Кратка история на PFAS
Първите химикали от тази група са произведени през 30-те години на миналия век, като употребата им се увеличава значително през 60-те години.
Първата смес, подобна на PFAS, е разработена след пожар на самолетоносач на ВВС на Съединените щати, в който загиват 134 души. Сместа, наречена водна филмообразуваща пяна, има способността да гаси бързо пожари, възникнали от запалими вещества. От създаването си водната филмообразуваща пяна, съдържаща PFAS, се използва във всички военни самолети и граждански кораби.
Днес хиляди синтетични химикали се използват в различни продукти, включително устойчиви на мазнина торбички за пуканки, тръби и кабели за намаляване на корозията и устойчиви на петна килими.
Химия
PFAS принадлежат към широка група химикали с различни свойства и приложения, които имат силна връзка въглерод-флуор, която е в основата на устойчивостта на разграждане.
Сред добре проучените „вечни“ химикали са перфлуорооктанова киселина (PFOA) и перфлуорооктан сулфонат (PFOS), които се използват в производството от много десетилетия и са широко разпространени в околната среда. И двете съединения вече не се произвеждат в Съединените щати и са заменени с алтернативни – GenX химикали.
Промишлена употреба
PFAS се използват при много продукти по целия свят от 50-те години на миналия век. Най-често се употребяват за производството на:
- индустриални вещества, смоли, пластмаси;
- хартиени продукти;
- проводници.
Заместващи химикали
Притесненията относно устойчивостта на разграждане, натрупването в околната среда и възможните рискове за човешкото здраве карат много производители да обмислят използването на заместващи химикали.
PFAS могат да бъдат заменени или преформулирани чрез използването на вещества с по-дълга верига за създаването на алтернативи, които не предизвикват същите странични ефекти. Подобни модификации и поетапно спиране на употребата на синтетичните химикали се прилагат в редица индустрии в Съединените щати.
Продукти, съдържащи PFAS
Проучванията предполагат, че експозицията на PFAS вследствие на употреба на потребителски продукти е изключително ниска. Въпреки това е добре всеки да бъде запознат с изделията, които е възможно да съдържат такива химикали.
Продуктите, съдържащи PFAS, включват:
- кутии за храна, опаковки за бонбони и пликове за пуканки;
- устойчиви на петна покрития върху килими, тапицерия и други тъкани;
- водо- и пожароустойчиви облекла;
- почистващи препарати;
- продукти за лична хигиена, включително шампоани и конци за зъби;
- козметика (лак за нокти и грим);
- бои, лакове и уплътнители.
Натрупване в околната среда
Повечето синтетични химикали се придвижват в околната среда на големи разстояния от първоначалните си източници. В резултат на това е възможно да замърсят подпочвените води, повърхностните води и почвата. Изследователите смятат, че дългосрочното натрупване може да бъде пагубно за източниците на храна и вода, ако продължи със същите темпове.
Колко сериозни са рисковете за здравето?
Проучвания, фокусирани върху PFAS, установяват, че високите нива на някои химикали могат да доведат до рискове за човешкото здраве. Потенциалните рискове включват:
- високи нива на холестерол;
- намален имунен отговор към ваксини при деца;
- високи кръвно налягане;
- прееклампсия;
- ниско тегло при раждане;
- развитие на рак, включително рак на бъбреците и тестисите.
Работниците, участващи в производството или обработката на PFAS или PFAS материали, са по-склонни да бъдат изложени на високи нива на синтетични химикали, отколкото общото население. Експозицията е резултат от вдишване или поглъщане, както и попадането на химикалите върху кожата.
Въпреки това проучванията показват, че само малки количества PFAS могат да проникнат в тялото през кожата. Дори къпането или миенето на чинии с вода, съдържаща химикали, не увеличава експозицията.
Сред учените има известно безпокойство относно излагането на бебета на PFAS чрез кърмата. Въпреки това настоящите изследвания показват, че ползите от кърменето превишават минималните рискове.
Начини за намаляване на експозицията на PFAS
Някои промени в начина на живот могат да помогнат за намаляване на излагането на PFAS. Например хората, които приготвят храна у дома, са изложени на по-малко количество синтетични химикали, отколкото тези, които си взимат храна за вкъщи или се хранят в ресторанти. Начини за намаляване на експозицията на „вечните“ химикали:
- хранене у дома;
- премахване на опаковката на храната възможно най-скоро;
- тестване на питейната вода;
- инсталиране на филтърна система;
- намаляване до минимум консумацията на бутилирана вода;
- избягване използването на съдове с повредено покритие.
What the Public Needs to Know About PFAS (Forever Chemicals): https://www.verywellhealth.com/pfas-awareness-and-risks-5220490
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Химични вещества в козметиката, които могат да навредят на вашето здраве
- ЕК ограничава използването на PFHxA в състава на дрехи и козметика
- Химикали в козметиката и водата водят до високо кръвно налягане при жените на средна възраст
- Химикалите в старите мебели пречат на жените да забременяват
- Ограничава се съдържанието на опасни химикали в детските играчки
- Пет страни от Европа предлагат забрана на PFAS или вечните химикали
- Майчината кърма може да съдържа химикали от дрехите
- Индустриалните химикали преминават през плацентата и се натрупват в тъканите на плода
- Химикалите в сапуни, шампоани и лак за коса причиняват диабет
- Милиарди за здравеопазване в САЩ заради вредите от „вечните“ химикали в електрониката и козметиката
Коментари към Какво трябва да знаем за опасните „вечни“ химикали и влиянието им върху здравето