Какво представлява болестта на гръдния имплант и как се проявява
Акценти
|
Поставянето на гръдни импланти е една от най-популярните козметични операции, на които жените по света се подлагат. При някои от тях обаче се наблюдават сериозни усложнения, които влошават качеството им на живот. Всички симптоми и негативни ефекти от процедурата, които могат да бъдат най-различни, се обединяват под името „болест на гръдния имплант“.
Видове и предназначение на гръдните импланти
Американската агенция за храните и лекарствата (FDA) е одобрила два вида гръдни импланти – със силикон и с физиологичен разтвор. Те се използват за реконструкцията на гърди при жени, диагностицирани с рак на гърдата или претърпели тежка травма, за коригиране на вродени дефекти, а напоследък и за уголемяване на бюста с естетическа цел.
Рискове при поставяне на гръдни импланти
FDA определя операцията за увеличаване размера на гърдите, извършена от лицензиран пластичен хирург или хирург по реструктивна медицина, като безопасна и ефективна. Въпреки това винаги съществуват и рискове след поставянето на импланта в тялото. Освен че може да се разкъса, той може да причини инфекция, капсулна контрактура (удебеляване или свиване на тъканта около импланта) и болка.
През последните години се наблюдава ръст в случаите на жени с гръдни импланти, които получават усложнения като тежка умора, мозъчна мъгла, мускулна слабост и дихателни затруднения.
Сертифицираният козметичен хирург д-р Нима Нагшинех от Калифорния разказва повече за болестта на гръдния имплант (BII), причините за нея и методите за лечение.
Какво представлява болестта на гръдния имплант
Болестта не е официално призната и добавена в Международния класификатор на болестите. Според Нагшинех тя трудно може да се дефинира, тъй като оплакванията са свързани по-скоро с негативни реакции на тялото след операцията.
Бактериална инфекция при поставянето на гръдния имплант
Симптомите се проявяват внезапно и по всяко време. Има няколко теории за причините за BII, но основната гласи, че съществува връзка между импланта, наличието на патоген, който предизвиква възпаление, и свърхактивната реакция на тялото. Специалистът отбелязва, че материалът, от който той е направен, не влияе на риска от настъпване на странични ефекти.
Бактериални колонии в над 40% от случаите на болест на гръдния имплант
„Не е задължително тялото да проявява признаци на отхвърляне и затова пациентката да се чувства зле. По-вероятно е инфекцията да се дължи на проблем, свързан със самата операция“, казва още козметичният хирург.
Според изследванията в над 40% от премахнатите капсули са открити бактериални колонии, което означава, че е наложително да се усъвършенстват техниките по имплантиране, за да се избегнат възможни усложнения. Един от вариантите е да се прилагат стерилни методи no-touch, което със сигурност би намалило значително риска от бактериално замърсяване, последващо възпаление и развитие на болест на гръдния имплант.
Как се диагностицира болестта на гръдния имплант
Ако пациентката има оплаквания, д-р Нима препоръчва консултация със сертифициран пластичен хирург, който е специализирал в заболявания и реконструкция на гърдата. Възможно е след прегледа да се назначи кръвно изследване, ЯМР и/ или ултразвуково изследване за определяне нивата на желязо и за изключване на автоимунно нарушение, проблем с черния дроб или друго.
Диагностицирането на болестта е трудно, защото симптомите са често срещани и характерни за редица други болести.
Симптоми на болест на гръдния имплант
Както вече стана ясно, проявленията могат да бъдат различни. Д-р Нима групира най-често срещаните в няколко групи:
- физически – косопад, суха кожа и обрив;
- свързани с централната нервна система – мозъчна мъгла, загуба на памет, вертиго, главоболие, мигрена и тинитус (шум в ушите);
- кардиологични и респираторни – задух, учестен пулс, аритмия, болка около сърцето, кашлица и дразнене в гърлото;
- стомашно-чревни и пикочно-полови – често уриниране, проблеми с черния дроб и бъбреците, ниско либидо, инфекция на пикочните пътища, рефлукс, гастрит, промяна в теглото, внезапна дехидратация, нарушена функция на черния дроб, синдром на пропускливите черва, синдром на раздразненото черво, метален вкус в устата, задавяне, затруднено преглъщане, панкреатит и заболяване на жлъчния мехур;
- мускулно-скелетни – болка в мускулите или ставите, скованост, мравучкане в горни или долни крайници, фибромиалгия, невралгия/ непоносима болка, избледняване кожата на ръцете и ходилата и твърде бавно възстановяване на мускулите след физическа активност;
- имунни – болест на Рейно, болест на Хашимото, склеродерма, ревматоиден артрит, множествена склероза, чести инфекции, токсичен шок, повишена температура, нощно изпотяване, трудно зарастване на рани, хронична умора, внезапна промяна в поносимостта към дадена храна, алергии и т.н.
- психични – тревожност, депресия, паник атаки и чувство за приближаваща смърт.
Болестта на гръдния имплант не е животозастрашаваща, но понякога нейните симптоми са тежки и могат да влошат качеството на живот.
Лечение на болест на гръдния имплант
Заради трудното поставяне на диагноза, лечението може да се забави, а при някои пациентки дори да не се проведе.
Д-р Нима уточнява, че не е достатъчно да се лекуват индивидуалните оплаквания. Най-доброто решение често се оказва премахването на импланта, което обаче не е толкова лесно.
„При изваждането му е необходимо да се извади и капсулата около него. А, както знаем, повечето усложнения при жените се дължат именно на нея. Препоръката ми е по време на операцията да се премахнат и двете. След това е добре капсулата да се изпрати до патолог, който да я изследва. Част от капсулата, както и насъбралата се около импланта течност също трябва да се изследват в микробиологична лаборатория, за да се установи дали има бактерии“, пояснява д-р Нима.
Той смята, че, ако симптомите не са следствие от ревматично или автоимунно заболяване, след отстраняването на гръдния имплант те ще отшумят.
» Сутиен след уголемяване на гърдите – предимства и подходящи опции
През очите на една пострадала жена
27-годишната Маги решава да се подложи на операция за уголемяване на гърдите през 2018 г. Не след дълго тя забелязва симптоми на болестта на гръдния имплант.
„Поставих си импланти, защото гърдите ми започнаха да увисват заради честите промени в теглото. Търсех трайно решение и затова избрах модел tear-drop, който им придаде желания естествен вид.
За съжаление, забелязах първите симптоми доста рано. Усещах тежка умора и болка в мускулите. Преди не ми се беше случвало, затова предположих, че се дължат на имплантите. Чувствах се толкова зле, че претърпях инцидент на работното място. Впоследствие вдигнах температура и отидох в болницата. Имах късмета да разбера навреме какво се случва и да започна лечение.
Консултирах се с моя лекар и му казах, че искам да махне имплантите. Заменихме ги с текстурирани, които бяха малко по-малки, точно каквито исках преди. След смяната им състоянието ми не се промени и се наложи отново да се срещна с лекаря си. Сега, когато всичко е зад гърба ми, съм се фокусирала върху здравето си.“
Understanding Breast Implant Illness: https://aedit.com/aedition/breast-implant-illness-overview
Коментари към Какво представлява болестта на гръдния имплант и как се проявява