Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Какво представлява биофобията и защо се среща все по-често

Какво представлява биофобията и защо се среща все по-често

от 18 сеп 2023г., обновено на 14 ное 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Какво представлява биофобията и защо се среща все по-често - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

„Гади ми се, когато гледам змия, дори да е по телевизията.“

„Да плувам?! В никакъв случай! Ужасно ме е страх от акули.“

„Не мога да стоя в стая, в която има паяк, побърквам се.“

Много често, когато сме сред природата, изпитваме страх, погнуса или друг вид емоция, характерна за фобиите. Всички познаваме поне един човек, който изпитва неописуем страх от паяци (арахнофобия) или змии (офидиофобия). Всъщност статистиката сочи, че това са двете най-често срещани биофобии.

Американската психологическа асоциация дефинира биофобията като „страх от определени животински или растителни видове или отвращение от природата като цяло, което подтиква страдащия да използва по-интензивно съвременните технологии и да общува повече с хора, отколкото да взаимодейства с природата.“

Една от причините човек да изпитва необясним страх към някои представители на животинските и растителните видове е свързана с неговата еволюция. Освен че е осигурявала храна на нашите прадеди, природата е криела и много опасности. Напълно възможно е фобиите по онова време да са били защитен механизъм срещу инфекциозни болести или срещи с хищници или отровни животни/ растения.

От какво е продиктуван съвременният страх от природата

Данните сочат, че повече от половината световно население живее в градовете, далеч от дивата природа, което би следвало да доведе до отслабване на страха. Оказва се обаче, че фобиите към организми, които не живеят около нас, не са изчезнали. Въпреки липсата на непосредствена опасност, ние продължаваме да се страхуваме, което засилва нашата тревожност и ни кара да избягваме всяка възможност за среща с природата. За съжаление, по този начин се лишаваме и от ползите, които допирът до нея носи на физическото и психичното ни здраве.

Паяк в жълт цвете

Урбанизацията

Една от хипотезите гласи, че именно животът в силно урбанизирани райони е основен фактор за отключването на страха към природата в съвременното общество. Условията, които ни предпазват от неприятни сблъсъци с нейни представители, всъщност не ни позволяват и да общуваме с нея, когато имаме нужда. Без контакт с природата, няма преживявания, а без преживявания, не можем да получаваме контекстуална (свързана с обстоятелствата) информация. С други думи, прекъснатата връзка помежду ни може да се окаже причина за изкривената ни представа за рисковете. Оттам се пораждат и необоснованите страхове или чувството на погнуса.

Според експертите днес ние живеем в омагьосан кръг на биофобии, където откъсването от природата отключва фобии към нея и обратно. Те смятат, че биофобията се среща най-често сред хората, които живеят в силно развити, градски райони.

Рикардо Корея и Стефано Мамола от Университета на Хелзинки правят проучване, с което се опитват да изчислят колко души по света вероятно страдат от форма на биофобия. В периода 2004 г. – 2022 г. те събират данни за търсенията в Гугъл, свързани със състоянието и възможностите за лечение, и стигат до заключението, че фобиите, от които хората се интересуват най-често в Интернет са 25.

Колко души страдат от биофобия

Финландският екип открива, че повечето хора се страхуват от паяци и микроби (мизофобия) и паразити (паразитофобия).
Двамата експерти забелязват също така, че броят на търсенията расте устойчиво. Увеличават се случаите на фобия към змии, а фобията към паразити бележи своя пик около избухването на пандемията от COVID-19, което е поредното доказателство за негативния ефект от коронавируса върху психичното здраве на човека. Изчисленията се базират на дела на търсенията, свързани с биофобии, спрямо общия брой търсения през годините. Ето защо все по-широката употреба на Интернет не би могла да бъде единствен фактор.

>>> 8 често срещани фобии и какво казват те за вашата личност

Непознаването на животните и растенията в дивата природа задълбочава ирационалния страх от тях

Корея и Мамола откриват, че във всяка страна засиленият интерес към биофобиите е пряко свързан с процента на хората, които живеят в урбанизирани райони, и броя на отровните видове, срещани на въпросната територия. Най-много търсения в Гугъл са регистрирани от жители на страни като Австралия, Германия, Канада, САЩ и Великобритания. Обяснението на двамата специалисти е, че вероятно там връзката с природата е била прекъсната отдавна и голяма част от гражданите дори не знаят какво означава да се докоснеш до дивата природа, тъй като са родени и израсли в града.

Обратно, в страните с малко население, но бързо развиващи се урбанизирани региони, каквито са например Африка и Близкият изток, онлайн търсенията, свързани с биофобии, са значително по-малко.

Зелена гора и пътека

Достъпът до Интернет

Не е изключено резултатите да се дължат и на нивото на използване на Интернет в различните части на света и на мотивацията на потребителите. Нормално е хората, които живеят в градска среда, да имат улеснен достъп до Интернет, за разлика от живущите в селски райони.

Според финландците жителите в селските региони може би възприемат страха си към някои животински и растителни видове като защитен механизъм и поради тази причина не смятат, че е нужно да го преодоляват.

Не бива да забравяме също, че в страни като Китай и Русия масово се използват търсачки, различни от Гугъл.

Все пак Корея и Мамола са категорични, че отдалечаването от природата е все по-често срещано явление сред представителите на съвременното общество, което със сигурност е в ущърб на човешкото здраве и е причина за засилващия се, но неоснователен страх към други живи организми. Колкото повече напредва процесът на урбанизация, толкова повече се откъсваме от природата. В резултат формираме негативни възприятия както за флората и фауната, така и за евентуалните си преживявания в случай на взаимодействие с тях. Време е да преразгледаме отношението си към природата и да се опитаме да скъсим дистанцията помежду ни, защото нашето бъдеще зависи до голяма степен от връзката ни с нея. 

Източник:

Biophobia: search trends reveal a growing fear of nature: https://theconversation.com/biophobia-search-trends-reveal-a-growing-fear-of-nature

5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ФОБИИ/ФИКС ИДЕИ 50 мл
12.40лв.

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ФОБИИ/ФИКС ИДЕИ 50 мл

Коментари към Какво представлява биофобията и защо се среща все по-често

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Какво представлява биофобията и защо се среща все по-често
    www.framar.bg 
    на 23 May 2025 в 08:07
    Коментирайте "Какво представлява биофобията и защо се среща все по-често"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • МАО-инхибитори
  • Арахнофобия — причини и симптоми
  • Канна, Скелетиум
  • Алтернативна терапия на страхова невроза и фобия
  • Астрафобия: страх от гръмотевици и светкавици
  • Пароксетин
  • Страхувате ли се от работа? Може да страдате от ергофобия
  • Страх от асансьори – особености и начини за справяне
  • Трипофобия или страх от дупки
  • Как да преборим страха от височини
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представлява прозяването

преди 11 дни, 11 часа и 12 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 48 дни, 17 часа и 38 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 6 дни, 20 часа и 12 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 11 дни, 11 часа и 23 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 11 дни, 11 часа и 30 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 11 дни, 11 часа и 37 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

СУИДИШ СУПЛЕМЕНТС ЛАЙФСТАЙЛ УЕЙ СУРОВАТЪЧЕН ПРОТЕИН 900 г

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК МЕДИКА 80 г

ХИГРОСКОПИЧЕН ПАМУК COTTON LINE СОФТ 200 г

ПАМУК СОФТ ХИГРОСКОПИЧ. 100г COTTON LINE

ЕСТЕСТВЕН ПЕРФОРИРАН ПАМУК СИЛКЛАЙН ЛУКС 70 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МАГНАЛАБС АНДРОГРАФИС МАГНАВИР капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 11:00:49

ВИТАМИН B6 капки 30 мл ОМЕГА ВИТА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:58:27

НЕРВОХИЛ Н таблетки * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:56:11

ДАЛАЦИН C твърди капсули 300 мг * 16 PFIZER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:55:06

ТАЗЕКТАН капсули 500 мг * 15 МОНТАВИТ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:54:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival