Сълзите – какво представляват, полезни ли са и защо са солени

Независимо дали става въпрос за тъжен филм, неприятна новина, свързана със семейството, или рязане на лук, някои събития могат да ни трогнат до сълзи. Има много различни причини за сълзите ни, като, според Американската академия по офталмология, очите ни произвеждат от 55 до 110 литра годишно.
Въпреки че редица животни проливат сълзи, учените отдавна са на мнение, че хората са единствените живи същества, способни да плачат вследствие на емоционална болка или безгранично щастие.
Видове сълзи
Точно както има много причини, поради които очите ни се насълзяват без наличие на здравословен проблем, има и различни видове сълзи, съдържащи характерни само за тях вещества. Плачем, за да предпазим очите си, да премахнем дразнителите и, не на последно място, в моментите, когато сме трогнати.
>>> Плачът е полезен: Защо не бива да потискаме сълзите си
Базални сълзи
Това са сълзите, които овлажняват очите ни през целия ден. Когато мигаме, ги разпределяме равномерно по повърхността на окото, за да подобрим зрението и фокуса си. Базалните сълзи отмиват замърсяванията и микробите, за да поддържат очите здрави.
Рефлекторни сълзи
Този вид сълзи са резултат от външни дразнители, като например прах, студ, лук, специфична миризма, силна светлина, дим и други. Те се отделят в по-големи количества и осигуряват по-добра защита срещу микроорганизми.
Емоционални сълзи
Това са сълзите, които проливаме, когато сме тъжни или щастливи. Те съдържат допълнителни протеини и хормони, които не участват в състава на другите сълзи, като например пролактин, калий, манган и хормони на стреса. Една от теориите за причините да проливаме емоционални сълзи е, че по този начин се освобождаваме от стреса. За разлика от базалните сълзи, тези не се произвеждат инстинктивно. Зад емоционалните сълзи стои лимбичната система – частта от мозъка, регулираща емоциите – която изпраща сигнал, за да активира слъзните жлези.
Смята се, че емоционалните сълзи имат еволюционна цел – те са начин да получим съпричастност. Изследванията установяват, че хората, които получават социална подкрепа, когато плачат, се чувстват много по-добре от тези, които въздържат сълзите си. |
Защо сълзите са солени?
Този въпрос има изключително прост отговор – сълзите са солени, тъй като съдържат малко количество сол (0,3 милиграма сол в сълза). Водата е основната съставка на човешките сълзи, но има и много други компоненти, като например:
- Електролити – Те придават соления вкус на сълзите, което се дължи на факта, че съдържат натрий, калий, калций и магнезий.
- Протеини – Сред основните протеини, съдържащи се в сълзите, са лизозим, липокалин и лактоферин.
- Муцини – Тези секрети повишават мокрещите свойства на сълзите и стабилизират слъзния филм.
- Липиди – Органичните съединения, наречени липиди, осигуряват бавното изпаряване на сълзите от повърхността на очите. Те също така създават водонепроницаемо уплътнение, когато очите са затворени.
Всички сълзи ли са солени?
Да, всички видове сълзи съдържат известно количество сол и други електролити. Въпреки това то не е еднакво във всички. Базалните и рефлекторните сълзи съдържат повече сол, отколкото емоционалните. Това е така, тъй като тяхната цел е да предпазват очите и да ги поддържат здрави. Солта в емоционалните сълзи е компенсирана от хормони, които действат като естествено болкоуспокояващо.
Полезни ли са сълзите?
Хората често се опитват да потиснат сълзите си, тъй като те се възприемат като признак на слабост, но науката предполага, че подобно поведение може да доведе до пропускането на редица предимства. Налични са доказателства, че сълзите:
Подобряват зрението
Базалните сълзи, които се отделят всеки път, когато мигаме, помагат за поддържане на влажността на очите и предотвратяват изсушаването на лигавицата, което може да доведе до замъглено зрение.
Борят се с бактериите
Плачът подпомага унищожаването на бактериите и поддържа очите чисти, тъй като сълзите съдържат лизозим. Проучване от 2011 г. установява, че лизозимът има толкова мощни антимикробни свойства, че дори е способен да намали рисковете, свързани с антракс – остра инфекциозна болест.
Имат успокояващ ефект
Проучване, проведено през 2014 г., установява, че плачът може да има пряк самоуспокояващ ефект върху хората. Това се дължи на факта, че сълзите активират парасимпатиковата нервна система, която забавя сърдечната дейност и понижава кръвното налягане, което води до успокояване на човешкия организъм.
>>> Защо понякога плачем по време на медитация
Свързват ни с другите
Освен че ни помага да се успокоим, плачът може да провокира съпричастност у другите около нас. Според изследване, проведено през 2016 г., сълзите са преди всичко поведение на привързаност, тъй като чрез тях хората получават повече подкрепа в труден за тях момент. Това е известно като междуличностна или социална полза.
Помагат за облекчаване на болката
Изследванията установяват, че освен успокояващо действие, проливането на емоционални сълзи освобождава окситоцин и ендорфини. Тези хормони ни карат да се чувстваме добре и са способни да облекчат както физическата, така и емоционалната болка. По този начин плачът може да ни помогне за намаляване на болката и да насърчи чувството за благополучие.
Подпомагат съня
Малко проучване, проведено през 2015 г., установява, че плачът помага на бебетата да спят по-добре. Въпреки че все още не е ясно дали проливането на сълзи има същия ефект върху съня при възрастните хора, гореизброените ползи (успокояване и подобряване на настроението) сами по себе си потвърждават твърдението.
- What Are Tears Made Of?: https://www.aarp.org/health/conditions-treatments/info-2022/tears.
- Eight benefits of crying: Why it's good to shed a few tears: https://www.medicalnewstoday.com/articles/319631
- Types of tears: Why tears are salty, what they do and where they come from: https://www.allaboutvision.com/eye-care/eye-anatomy/why-are-tears-salty/
СТАТИЯТА е свързана към
- Красота и стил
- Нашето тяло
- Кога и защо плачем от радост
- Плачът е полезен: Защо не бива да потискаме сълзите си
- Изкуствени сълзи
- Защо понякога плачем по време на медитация
- ЗАЩО Е ПОЛЕЗНО ДА ПЛАЧЕМ
- Учени установиха къде бебетата плачат най-много и къде най-малко
- Представа за детския плач и грижата за новородените в Англия през 17 век
- Бебешкият плач задейства конкретни зони в мозъка на майката
- Не оставяйте бебето да се умори от плач
- Сълзите като медицински и културен феномен
Коментари към Сълзите – какво представляват, полезни ли са и защо са солени