Защо хората вече нямат кост в пениса?

Един от най-странните и невероятни продукти от еволюцията е пенисната кост, наричана още бакулум /baculum/. Пенисната кост е допълнителна скелетна кост, което означава, че не е прикрепена към него, а се носи изискано в края на пениса.
В зависимост от животното размера на бакулума варира от под милиметър до почти метър. Формата й също е различна – от игловидни бодли до шипове, подобни на вилица.
Пенисната кост на моржа спокойно може да се сбърка с 60-сантиметрова пръчка – тя е около 6 пъти по-голяма от дължината на тялото му, докато бакулумът на един от видовите лемури е едва 1 см.
Пенисната кост съществува при някои видове бозайници, но не при всички. Повечето примати имат бакулум, поради което фактът, че хората нямат, е доста странен.
Поради редица необикновени обстоятелства мъжете са развили кости в меката тъкан в края на пениса си, но това е рядка аномалия и определено не става въпрос за бакулум.
В едно ново проучване, публикувано в Proceedings of the Royal Society B, Кит Оупи и Матилда Бриндъл изследват как се е развил бакулумът при бозайниците и неговото разпространение при различните видове, от гледна точка на филогенетиката.
Пенисната кост се появява преди около 145 милиона години, когато семейството на бозайниците се разделя на плацентни /висши/ и безплацентни, но същевременно преди появата на най-близките ни предци примати и хищниците – преди около 95 милиона години.
Проучването също така показва, че общият предшественик на приматите и хищниците е имал бакулум. Това означава, че всеки вид в тези подгрупи без пенисна кост, като хората, трябва да я е загубил в процеса на еволюцията.
Преди всичко, трябва да се опитаме да отговорим на един въпрос – защо животните изобщо се нуждаят от кост в половия си орган? Учените са представили няколко хипотези.
При определени видове като котките, тялото не отделя яйцеклетки докато не се разгонят и някои специалисти предполагат, че бакулумът може да помогне за стимулирането на женските и предизвикването на овулацията.
Съществува и друга теория с доста цветущо наименование – хипотеза за вагиналното триене. Според нея пенисната кост играе ролята на обувалка /ха!/, която позволява на мъжкия да преодолее триенето и да се "вмъкне" в женската.
Според последната хипотеза бакулумът помага за удължаване на вагиналното проникване.
Освен че е един приятен начин за прекарване на сутринта, удълженото проникване е начин мъжкият да предотврати измъкването на женската и сношаването й с някой друг преди неговата сперма да е имала шанс да направи магията си.
Тази хипотеза дава съвсем ново значение на термина "заклещване на члена".
Учените открили, че през целия процес на еволюцията на приматите, наличието на бакулум е свързано с увеличена продължителност на проникването /над 3 минути/.
Освен всичко това, при мъжките примати, при които половият акт е по-дълъг, пенисната кост е по-дълга, отколкото при приматите, при които проникването трае по-малко време.
Учените направили и друго интересно откритие – мъжките от онези видове, при които борбата за женската е по-силно изявена, имат по-дълъг бакулум от останалите видове.
Но каква е ситуацията при хората? Ако пенисната кост е толкова важна за размножаването и продължителната копулация, тогава защо нямаме бакулум?
Е, краткият отговор на този въпрос е, че хората никак не се вместват в категорията "дълго проникване".
Средната продължителност на сексуалния акт от проникването до еякулацията е по-малко от 2 минути.
Но маймуните бонобо се сношават за около 15 секунди и въпреки това имат пенисна кост, въпреки че е много малка /около 8 мм/. Тогава какво ни прави толкова специални? Възможно е отговорът да се крие в стратегиите ни за размножаване.
Мъжките индивиди при хората /като цяло/ не се състезават за женските, тъй като женските се сношават само с един мъж /обикновено/. Вероятно този вид размножаване в допълнение към сравнително кратката продължителност на сексуалния акт, е допринесло за постепенното изчезване на пенисната кост.
Учените едва сега започват да навързват фактите и да разгадават функциите на тази необикновена кост. Но това, което се знае, е, че наличието на бакулум при приматите е свързано с начина на размножаване на вида.
Това, което можем да изкажем като заключение е, че колкото по-голямо е съревнованието за женската, толкова по-голяма е пенисната кост – т. е. размерът все пак има значение.
източник: sciencealert.com
по статията работи: Величка Мартинова
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПЕНИС КЪМПЛИЙТ капсули * 60
ПЮР ЗАДЪРЖАЩ СЕРУМ СУПЕРХИРОУ 20 мл
ПОТЕНСИ ВЪЗБУЖДАЩ СПРЕЙ ЗА МЪЖЕ 50 мл
ПЮР СТИЙЛ ВЪЗБУЖДАЩ ГЕЛ ЗА МЪЖЕ 50 мл
ХИМАЛАЯ ХИМКОЛИН гел 30 г
ПЕНИЛАРДЖ гел 100 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Когато пенисът му е прекалено голям
- Полов акт при мъжа
- Функция на мъжка репродуктивна система
- Хранене при болест на Пейрон (Пейрони)
- Клинична патология при злокачествени тумори на пениса
- Отглеждането на мъжки полов орган в лабораторни условия вече е възможно
- Първият мъж с трансплантиран член чака бебе
- Българските мъже са сред най-надарените в Европа
- 6 от най-разпространените митове за сексуалното здраве - 2 част
- Формата на пениса се свързва с повишен риск от развитието на рак
Коментари към Защо хората вече нямат кост в пениса?