Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Непозната земя Защо кашмирът е толкова скъп

Защо кашмирът е толкова скъп

от 04 март 2020г.
Автор: Станислава Добрева - Ава
Защо кашмирът е толкова скъп - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

На надморска височина от близо 4300 м, където температурите през зимата спокойно падат до -40 градуса, е много трудно някой да повярва, че човек или въобще нещо могат да оцелеят в тази огромна ледена пустиня на платото Чангтан.

Простиращо се между планинските вериги Хималаи и Каракорум, Чангтан е най-високото постоянно обитаемо плато в света и същевременно дом на изключително издръжлива и рядка порода коза - "чангра" или пашминска коза. Високата надморска височина, смразяващите температури и жестоките пронизващи ветрове в този безпощаден планински регион са ключовите елементи, стимулиращи растежа на супермекия пласт козина на този вид рядка коза. Косъмчетата са с размер от едва 8-10 микрона ширина, с което на практика са 10 пъти по-фини от човешки косъм и 8 пъти по-топли от овчата вълна. Луксозното влакно е известно по света под името Пашмина и е най-мекият и скъп вид кашмирена вълна в света.

Тибетското плато

А кой е способен да отглежда тези ценни животни в такива неблагоприятни условия? Номадите Чангпа. Тези номадски пастири, жилави и издръжливи точно колкото и самите кози, от векове бродят из "покрива на света", придвижвайки стадата си якове, овци и кози по традиционния им път на всеки няколко месеца в търсене на свежи пасища. За съжаление в момента този древен бит и култура е силно повлиян от климатичните промени, фалшивите тъкани Пашмина, които Китай изнася, нуждата от повече информация за тях и непретенциозния стремеж към малко по-лесен и комфортен живот.

Животът на номадите, отглеждащи кашмирените кози не е никак лесен

Номадите и учените са непреклонни в мнението, че климатичните промени са най-голямата заплаха за продукцията на Пашмина в региона. Платото Чангтанг обикновено няма обилни снеговалежи, а ако има, те започват през януари или февруари. В последните няколко години обаче изключително обилни снеговалежи започват да покриват платото още през декември, понякога дори ноември. В резултат на това се налага номадите да се снабдяват с хранителни помощи, за да се избегне риска тези редки и ценни кози да умрат от глад. От друга страна, зимите постепенно стават по-топли, което намалява качеството и количеството на ценната вълна Пашмина.

В доста кратък период от време много от номадските семейства от платото Чангтанг мигрират в съседна област, наречена Харнак Линг в подножието на града Лех на 180 километра от родното им място. "Преминаваме през доста притеснителни времена", коментира кметът на селото Харнак. "Ако климатичният модел продължи да се мени със същите темпове, това ще повлияе кардинално отглеждането на пашминските кози в Чангтанг. Преди време в Харнак имаше над 90 семейства, сега са останали само 16. Ако броят на семействата в Чангпа и Харнак падне под 10 животът ще стане прекалено труден за нас самите, за да продължим по същия начин. Младите поколения предпочитат да работят в града и не можем да ги накараме да продължат това физическо, психическо и емоционално изтощаващо съществуване."

Номадските семейства мигрират към по-добри условия

Текстилното министерство на Индия в момента се опитва да върне традицията и да я подпомогне преди да е прекалено късно, и предоставя 1,2 милиона долара за зимен фураж и 50 животни на всеки пастир. По този начин правителството се надява да окуражи Чангпа семействата да се завърнат и да продължат да отглеждат редките кози на платото.

Животът на пастирите - номади е суров и труден

В последните години поради липса на кашмирена вълна от региона Ладак, тъкачите в Кашмир внасят сурова Пашмина от Китай и Монголия, за да отговарят на все по-увеличаващото се търсене на продуктите си. Много от Пашмината не е това, което се очаква да бъде - козите, от които идва, не са отгледани в екстремните условия, задължителни за стимулирането на растежа на супермекия слой козина, и затова не се класифицира като 100% чиста Пашмина. Ладак произвежда по-малко от 1% от общата световна продукция на кашмир, но въпреки това тамошният кашмир се смята за най-качественият и фин в света.

Пастир на пашминени кози

Кашмирът е скъп - и съвсем обосновано е така. Чангпа номадите решат козината внимателно всяка пролет, когато козите я сменят, за да съберат долния слой, и след това на ръка добрите влакна грижливо се отделят от негодните. След като е почистена и обработена, вълната от една кашмирена коза се равнява едва на 113 грама. След като влакната са ръчно сортирани и почистени започва процесът по тъкане, който е също толкова тежък и щателен. От този момент на висококвалифицираните занаятчии им отнема няколко месеца работа на тъкаческите станове, за да произведат един кашмирен шедьовър, който в последствие се изнася от луксозните марки за продажба по целия свят на цени от 200 до 2000 долара.

Как се добива кашмирът

Поради намаляващия брой на редките хималайски кози и увеличаващото се търсене на финия кашмир от региона Ладак, учените в Университета в Кашмир решават да създадат първата в света клонирана пашминска коза. Частично финансираният от Световната банка и предимно от индийското правителство проект е успешен, и на 9 март 2012 година женската Нури се ражда. Учените планирали да споделят знанията си за клонирането на козата, за да помогнат на други да клонират козите си, но проектът им не намира реализацията си между пастирите Чангпа в района, предимно заради будистките им вярвания.

Защо кашмирът е толкова скъп

Друго притеснение е увеличаващият се брой снежни леопарди в региона, с което рискът ценните кози да бъдат атакувани се увеличава експоненциално. Разширяването на популацията на леопардите се дължи на успешните усилия за опазване на вида през последното десетилетие.

Заплахата в отглеждането на пашминската коза е и заплаха препитанието на близо 300 000 жители на щатите Джамму и Кашмир, които, директно или индиректно, зависят от Пашмина. От друга страна краят на пашминската коза също означава и край на уникалната култура на Чангпа, повечето от които са последователи на тибетския будизъм и имат сложен набор от обичаи, свързани с добитъка им.

Популацията на пашминската коза е застрашена

Източник:

BoredPanda, снимки: Andrey Newey

5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПРАЙВ ДАМСКА ТОАЛЕТНА ВОДА KANZ 100 мл
20.00лв.

ПРАЙВ ДАМСКА ТОАЛЕТНА ВОДА KANZ 100 мл

ХЕЛАН ВАНИЛИЯ КАШМИР ПАРФЮМ 50 мл
57.80лв.

ХЕЛАН ВАНИЛИЯ КАШМИР ПАРФЮМ 50 мл

ДЕВОУТЕД КРЕМ - УСКОРИТЕЛ ЗА ТЕН DC GLOW 400 мл
112.00лв.

ДЕВОУТЕД КРЕМ - УСКОРИТЕЛ ЗА ТЕН DC GLOW 400 мл

Безплатна доставка за България!
ДЕВОУТЕД ЛОСИОН - БРОНЗАНТ ALWAYS DESIRED 400 мл
130.00лв.

ДЕВОУТЕД ЛОСИОН - БРОНЗАНТ ALWAYS DESIRED 400 мл

Безплатна доставка за България!
ЯНГ ПОДСИЛВАЩ ШАМПОАН С АРГАН И КАШМИР 300 мл.
9.20лв.

ЯНГ ПОДСИЛВАЩ ШАМПОАН С АРГАН И КАШМИР 300 мл.

ЯНГ МАСКА ЗА КОСА С АРГАН И КАШМИР 150 мл.
11.10лв.

ЯНГ МАСКА ЗА КОСА С АРГАН И КАШМИР 150 мл.

Коментари към Защо кашмирът е толкова скъп

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо кашмирът е толкова скъп
    www.framar.bg 
    на 21 January 2021 в 13:33
    Коментирайте "Защо кашмирът е толкова скъп"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Непозната земя
  • Кефир - приготвяне у дома, ползи и рецепти
  • Тибетската рецепта с чесън - изчиства излишните мазнини и нормализира кръвното налягане
  • 5 минути на ден правете тибетски упражнения за хормонален баланс
  • 5 тибетски упражнения, с които ще изглеждате по-млади и по-слаби
  • Тайните на Тибетската медицина
  • Рейки енергията помага за всякакви болести
  • Направете си тибетски еликсир на младостта от мед, лимон и зехтин
  • Тибетските ритуали за здраве - една от тайните на дълголетието
  • Рейки - древното лечителско изкуство на Микао Усуи
  • Пригответе си тибетски чай за младост и дълголетие

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Толкова ли е полезно червеното цвекло?

преди 343 дни, 19 часа и 58 мин.

Толкова ли да е зле сланината от Лидъл?

преди 393 дни, 20 часа и 1 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Белези по задните части и бедрата

преди 4 дни, 5 часа и 4 мин.

Полезно ли може да бъде прането на дивани и матраци?

преди 10 дни, 15 часа и 20 мин.

Препоръки за препарат за премахване на петна и миризма от котешка и кучешка урина

преди 10 дни, 16 часа и 10 мин.

Занимания по време на криза :)

преди 14 дни, 20 часа
Всички

АНКЕТА

Ще се ваксинирате ли срещу COVID-19?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах