Живот в агония: Изпитвах ужасна болка заради камъни в бъбреците, но лекарите не ми вярваха
По данни на Британската национална служба по здравеопазване до един от десет души страда от камъни (конкременти) в бъбреците някога през живота си. Застрашени са дори тийнейджърите, въпреки доскорошното схващане, че състоянието засяга основно възрастните хора. Защо се образуват и как можем да се предпазим?
33-годишната Дона от Съфолк, Англия, се оплаква от много силни болки под ребрата, когато е едва на 13. Впоследствие става ясно, че те са били предвестник на проблемите с бъбреците, с които тепърва предстои да се сблъска. „Бях физически смазана от болката и всеки път, когато станеше нетърпима, отивах в болницата. И всеки път лекарите махваха с лека ръка, защото не откриваха нищо притеснително на рентгеновите снимки. Мислеха, че съм хипохондрик.“
Поставят й диагноза синдром на раздразненото черво и й препоръчват да промени начина си на живот. Момичето опитва различни хранителни режими, но нито един не помага и с течение на времето просто свиква с болката.
Диагноза след 10 години агония
Десет години по-късно, докато живее и работи в Испания, разбира ,че страда от камъни в бъбреците. Жената си спомня как лекарят е решил да й направи ехографско изследване, защото се е съмнявал, че може би е бременна. Спомня си и колко шокиран е бил от тежкото увреждане на бъбрека й.
Веднага след като е диагностицирана, Дона се подлага на спешна операция. Екипът премахва двусантиметров камък (конкремент), предизвикал сериозна инфекция на заобикалящите го тъкани. Тя разказва, че бъбрекът й е бил толкова увреден, че след отстраняването на камъка органът почти се е разпаднал, което е наложило неговата реконструкция.
За съжаление, малко след операцията Дона отново постъпва по спешност в болница. Освен че е с висока температура, лекарите установяват, че има образуван кръвен съсирек и изтичане на урина в стомаха. „Бях в много тежко състояние и едва не умрях“, спомня си жената.
Честите инфекции на пикочните пътища могат да бъдат много опасни
Екипът, лекувал Дона, смята, че камъкът в бъбрека се е образувал вследствие на нелекувани сериозни инфекции на пикочните пътища през годините, което всъщност не я изненадва. „Бях млада и никой не обръщаше внимание на думите ми“, казва тя с огорчение.
Според личния лекар д-р Лафина Диамандис честите уринарни инфекции са основна причина за образуването на камъни в бъбреците при младите жени, тъй като повишават алкалността на урината и създават идеалните условия за натрупвания на минерали и соли.
Как се образуват камъните в бъбреците
Камъните в бъбреците се образуват при натрупването на твърди отлагания от минерали и соли. Всеки опит на тялото да ги отдели с урината е придружен от силна, дори нетърпима болка. Доскоро се смяташе, че състоянието се среща най-вече при мъже на възраст 30-60 години, но последните проучвания разкриват, че то все по-често засяга и останалите възрастови групи, включително млади жени и тийнейджъри.
Статистика на Британската национална служба по здравеопазване сочи, че близо половината от хората, диагностицирани с камъни в бъбреците, образуват нови в рамките на пет години след поставянето на диагнозата. Ако заболяването протича с усложнения, болката, причинена от конкрементите, обикновено е непоносима.
Фактори, които допринасят за непрекъснато растящия брой пациенти, са затлъстяването, операциите за отслабване и намаленият прием на течности.
Добрата новина е, че благодарение на CT скенерните изследвания, специалистите откриват натрупванията в бъбреците по-рано от всякога.
Фактори за образуване на камъни в бъбреците
Втората причина за образуване, след повтарящите се уринарни инфекции, е неправилният начин на хранене.
Прекомерна консумация на животински продукти
В повечето случаи пациентите страдат от струвитни камъни. Възможно е да се образуват обаче и уратни (от пикочна киселина) и калциево-оксалатни. Последните два вида са пряко свързани с начина на хранене. Уратните се получават при прекомерен прием на животински продукти и месо, които съдържат голямо количество пурини. Пурините могат да повишат киселинността на урината, което е предпоставка за образуване на конкременти.
>>> Учени откриха, че определен тип клетки са способни да предотвратят бъбречни инфекции
Бавните въглехидрати са важни
През последните години популярност набра кето режимът на хранене, в който преобладават нисковъглехидратни храни. Въглехидратите са заклеймявани като много вредни, но всъщност човешкият организъм се нуждае и от тях. Оптималното съотношение между групите храни по време на едно хранене включва 50% зеленчуци, 25% протеини и 25% бавни въглехидрати, които можем да си набавим чрез бобовите растения, овесените ядки, киноата и сладките картофи.
Вредата от обработените храни
Д-р Лафина Диамандис подчертава също, че силнообработените и мазните храни, както и дехидратацията увеличават риск от образуване на камъни в бъбреците. „Продуктите, преминали сериозна термична и химична обработка, често съдържат твърде много сол и захар, което натоварва бъбреците ни. Освен това солта може да доведе до обезводняване, особено ако човек не пие достатъчно вода“, пояснява лекарят.
Хирурзи отстраняват 7-сантиметров конкремент от бъбреците на 60-годишния Джон Чейфър
Джон Чейфър от Есекс разбира, че страда от камъни в бъбреците в началото на 40-те. Тогава той не подозира, че причината може би се крие в начина му на хранене. „Бях пълен, не пиех достатъчно вода и се хранех нездравословно. След като се излекувах, никой не ме предупреди, че трябва да променя нещо или че е много вероятно един ден отново да имам камъни. Смятах, че всичко е приключило“, споделя мъжът.
На 59 години Джон постъпва в болница с нетърпими болки и след направените изследвания става ясно, че има новообразуван, рядък вид конкремент – отливъчен, който може да блокира функцията на бъбрека и да причини сепсис. Камъкът е бил врязан в пикочния му мехур, което обяснява и неволното изпускане на урина. Това го кара да промени изцяло начина си на живот.
Няколко месеца по-късно хирурзите отстраняват животозастрашаващ 7-сантиметрово образувание от бъбрека му. Пациентът признава, че не е бил запознат с рисковете, които вредните храни крият за бъбречното му здраве. Англичанинът включва много повече зеленчуци в менюто си, започва да приема таблетки с червена боровинка и се старае да пие редовно вода.
Роля на храненето при образуване на калциево-оксалатни камъни в бъбреците
Софи Медлин е консултант диетолог и директор на Британската асоциация на диетолозите CityDietitians. Тя пояснява, че калциево-оксалатните камъни са често срещани при млади хора, които не консумират достатъчно млечни продукти. Калциево-оксалатните се получават в случаите, когато организмът страда от недостиг на калций. С други думи, дефицитът на калций крие риск от образуване на калциеви камъни.
Млечни продукти
От Американската фондация за бъбречно здраве препоръчват да приемаме три порции млечни продукти всеки ден, за да се предпазим от конкременти. Медлин допълва, че някои растителни млека са по-подходящи от други. Най-високо съдържание на калций имат овесеното, соевото и макадамовото.
Спанак, шоколад, ядки и чай
Други храни, които създават благоприятни условия за образуване на камъни в бъбреците, са спанакът, семчестите плодове, шоколадът, пшеничните трици, ядките, червеното цвекло и чаят.
И Диамандис, и Медлин подчертават, че балансът е най-важен. Не бива да изключваме изцяло гореизброените храни, но е добре да не прекаляваме с тях.
Хранителни добавки на прах
Приемът на някои хранителни добавки като прахообразни зелени растения, витамин С, протеин на прах и куркума също увеличава риска от конкременти. Те са много популярни и се рекламират активно в социалните медии, което означава, че младите хора са най-застрашени.
Генетична предразположеност
Освен храненето и инфекциите на пикочните пътища, влияние оказват и гените. 50-годишната Ан Крайър-Уайтхед предполага, че е генетично предразположена, защото винаги се е опитвала да се храни здравословно. Преди пет години постъпва в болница заради силни болки в гърба и слабините. Екипът разбива бъбречните камъни с лазерна литотрипсия, която е изключително болезнена. Жената описва усещането като „многократни удари с ластик“.
Въпреки че лечението е успешно, не след дълго Ан отново постъпва в болницата. Оказва се, че има камъни и в двата бъбрека, като единият от тях не успява да премине през пикочните пътища и е заседнал в органите. Това налага спешна операция за неговото премахване.
Пациентката се възстановява почти три години и признава, че качеството й на живот се е влошило значително. Тъй като образуваните камъни са калциево-оксалатни, Ан подбира внимателно храната си. Изпитва истински ужас от мисълта, че болката може да се завърне. „Бих предпочела болката при раждане, отколкото тази“, казва тя.
Дона, която дълги години лекарите са смятали за хипохондрик, разказва: „Напълно възстановена съм физически, но страдам от посттравматично стресово разстройство. Никой не обръща сериозно внимание на емоционалния стрес. Скоро предстои поредният ми преглед при уролог, но всички ми казват, че вероятността някога отново да имам камъни в бъбреците, е голяма. Мисля, че повечето хора не осъзнават колко сериозно е състоянието и какви рискове крие. Съжалявам, че лекарите не ми повярваха, когато бях дете, и че започнах да се лекувам много по-късно.“
‘I was sick with pain – but doctors thought I was a hypochondriac’: the spreading agony of kidney stones: https://www.theguardian.com/society/2023/may/15/i-was-sick-with-pain-but-doctors-thought-i-was-a-hypochondriac-the-spreading-agony-of-kidney-stones
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ШИПКА ПЛОД
БИОХЕРБА ЧАЙ НА ЛАМБРЕВ ЗА БЪБРЕЦИ НАСИПЕН 120 гр.
БРОШ КОРЕНИ 30 гр. ФИТО КОНСУЛТ
СЛАДКО ОТ БОРОВИ ВРЪХЧЕТА 280 гр. БИЗНЕС КЪЩА
ВОДНО ПИПЕРИЧЕ СТРЪК
БИОХЕРБА ЗЕЛЕН ЧАЙ капсули 340 мг. * 100
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Цистит
- Естествени средства за облекчаване на бъбречна болка
- Храни и диета при цистит и инфекции на уринарния тракт
- Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
- Камъни в бъбреците
- Натурални средства срещу камъни в бъбреците
- д-р Ведат Ведатов Сабриев
- Лечение с алопуринол
- Билки за лечение на цистит
- Драка-обикновена, Христов трън, Чалия
Коментари към Живот в агония: Изпитвах ужасна болка заради камъни в бъбреците, но лекарите не ми вярваха