Ефективно почистване за суха кожа на лицето
Сухата кожа е често срещано състояние, при което кожата губи своята еластичност и свеж вид. Този момент е характерен предимно за зимния период, но въпреки това от суха кожа страдат и хората от тропическите страни, където винаги е горещо. Друг показател за състоянието на кожата и нейната промяна е дехидратацията или използването на груби измиващи средства и козметика.
За щастие, съществуват различни методи и натурални средства, с които може да се грижите за вашата кожата и тя отново да придобие свеж и сияещ вид. Първата и основна стъпка към това е ефективното почистване на сухата кожа и грижата за нея. Ето и някои от най-важните принципи, които трябва да спазвате, за да се радвате на красива и гладка кожа и по-високо самочувствие.
Винаги измивайте лицето си преди сън
Независимо от това колко е суха вашата кожа, нежното й почистване вечерта е от съществено значение. Грим, бактерии, мъртви кожни клетки и мръсотия, всичко това се натрупва върху повърхността й през деня, а задържайки се в порите, причинява кожни възпаления. Измийте внимателно лицето си, без да търкате, за да избегнете дразненето на кожата. Сутринта не е необходимо да използвате измиващ продукт, а просто да изплакнете лицето си с вода. И не забравяйте, че ежедневното и ефективно почистване на сухата кожа на лицето е от изключително важно значение за доброто й здравословно състояние.
Със сапун или без сапун?
Разяждащите детергенти в сапуна могат да лишат кожата ви от естествените овлажняващи я масла, вследствие на което да се появят сухота, раздразнение или възпаление. Измиващите козметични средства за лице, които не съдържат сапун, действат по абсолютно същия начин с тази разлика, че не я изсушават, тъй като включват в съдържанието си по-леки съставки.
Какво да търсите в измиващите продукти?
Ако кожата ви е суха, изберете по-лек почистващ продукт, чиято формула е обогатена с овлажнители. След нейното почистване, тя трябва да остане мека и гладка. В случай че след това чувствате кожата си прекалено суха, стегната, или раздразнена, просто го сменете.
Какво трябва да избягвате в измиващите продукти?
В допълнение към това, че почистващите средства за суха кожа не трябва да съдържат сапун, е необходимо да избягвате и вредни за нея съставки, като аромати, вредни химически вещества и алкохол. Избягвайте употребата на антибактериални сапуни, тъй като те също изсушават кожата. Посъветвайте се с вашия дерматолог дали е подходящо да използвате продукти, съдържащи ексфолианти като гликоловата киселина, тъй като различните почистващи продукти влияят по различен начин на различния тип кожа.
Водата и сухата кожа
Душовете и ваните даряват кожата ви с влага, но също така могат и да я изсушат, като премахнат естествените й масла. Горещата вода ги отмива много по-бързо от топлата вода, така че не я използвайте, когато почиствате лицето си. Освен това е препоръчително да намалите времето под душа или ваната и да го вместите в рамките на 5 минути. Затворете вратата на банята, докато се къпете, за да не позволите на влагата да излезе от нея.
Прескочете ексфолианта
И една добра новина! Ако кожата ви е суха, не е необходимо да купувате скъпи ексфолианти за лице. Всъщност търкането и триенето върху нея е абсолютно нежелателно, защото ще предизвика единствено дразнене. Дори измиването с гъба или кърпа може да подразни вашата кожа, а най-нежният начин да направите това е да използвате ръцете си.
Навлажнете ръцете и лицето си
Преди да почистите кожата на лицето си, е необходимо първо да измиете ръцете. След това навлажнете лицето с хладка вода и нанесете измиващия продукт с нежни масажни движения. Не очаквайте да се образува много пяна, защото формулата им е изключително лека и щадяща. И не забравяйте, че вашата цел е кожата ви да бъде гладка и еластична след това, а не да скърца от чистота.
Използвайте малко количество от измиващия козметичен продукт
Поставете измиващото средство на върха на пръстите си и се уверете, че големината му не надвишава тази на грахово зърно. След това внимателно го втрийте в кожата, като не забравяте, че не трябва да я търкате дори и с пръсти. Бъдете особено нежни в зоната около очите.
Потупайте, не търкайте
Не съсипвайте идеално почистената кожа на лицето, триейки върху него с кърпа, за да не я раздразните и възпалите. Вместо това изплакнете с хладка вода и попийте излишната влага с чиста памучна кърпа, като използвате потупващи движения. Не подсушавайте кожата изцяло, а я оставете леко влажна.
Нежно ексфолиране
Ексфолиацията премахва мъртвите кожни клетки, което позволява на хидратиращите продукти да проникнат по-ефективно в кожата. Абразивните ексфолианти със сигурност не са добро решение за вас, както и плодовите пилинги, тъй като са с по-тежка консистенция. Използвайте ексфолиант със синтетични мъниста, които са еднакви по форма и няма да навредят на вашата кожа. Ексфолиацията никога не трябва да предизвиква болка и ако това се случи, просто прекратете или опитайте с по-нежен продукт.
Хидратиране, хидратиране, хидратиране
Хидратиращите продукти всъщност не добавят влага в кожата, а заключват вече съществуващата такава, за да не се изпари. Сухата кожа изисква хидратиране по 2 или 3 пъти на ден. Нанесете овлажняващ крем в рамките на 3 минути, след вечерното или сутрешно почистване на лицето.
Какво да търсите в хидратиращите продукти?
Кремовете и маслата са по-ефективни за сухата кожа, отколкото лосионите. Овлажнители, като глицерин и пропилен гликол снабдяват външния слой на кожата с влага. Емолиентите, като вазелин, ланолин, минерални масла и диметикон хващат водата в кожата като в капан, образувайки тънък слой върху нейната повърхност.
Какво трябва да избягвате в хидратиращите продукти?
Избягвайте овлажнители, които съдържат добавени аромати. Често, съставката ретинол също би могла да предизвика дразнене на сухата и чувствителна кожа. За целта тествайте малко количество от продукта върху вътрешната страна на китката и ако усетите парене или сърбеж, не го използвайте.
Снимка: freepik.com
Коментари към Ефективно почистване за суха кожа на лицето