Етнографски комплекс "Дамасцена" ни посреща с ухание на розово масло
В сърцето на розовата долина, между града на българската роза – Казанлък и градът, известен със своите минерални извори и балнеолечение – Павел баня, се намира етнографски комплекс "Дамасцена", създаден през 2007.
Дестилерията е построена още по-рано, през далечната 1991, в китното малко селце Скобелево, разположено в подножието на Стара планина, където обширните розови градини край селото са се слели в едно цяло с величествената снага на Балкана.
С течение на годините в собствениците на розоварната се заражда идеята да покажат на хората, и най-вече на младите поколения, това традиционно за страната ни производство и изграждат собствен етнографски комплекс. В него уникално се преплитат духа на автентичното с красотата и ентусиазма на днешния и утрешния ден. Тук с желание и любов посрещат всеки посетител, вдъхновен от историята и традицията.
В „Дамасцена” се произвежда известното по цял свят българско розово масло, добито от листенцата на маслодайната роза (Rosa damascena). По този начин се популяризира историята и традициите на розопроизводството в България и у хората се създава уважение към тази технология, като се посрещат много туристи и гости, желаещи да се докоснат до процеса на получаване на розово масло.
Розоварната
Хората, посетили розоварната, имат възможността да наблюдават производството на розово масло, което е нещо уникално за страната, и да научат различни факти, характерни за Rosa Damascena и за произвежданото от нея масло. Затова е изградена и старинна дестилерия, наречена "гюлапана", която е направена така, както са се правели инсталациите за получаване на розово масло преди повече от 340 год. Посетителите на комплекса могат да наблюдават демонстрация на процеса на розоварене през целия сезон и да усетят духа на старата технология.
В близост до старата дестилерия, гостите на комплекса могат да разгледат и съвременната работеща дестилерия и да наблюдават процеса на розоварене по време на неговия сезон. Новата инсталация работи също на принципа на водно-парната дестилация, но е изградена от големи съоръжения и процесите на работа са автоматизирани. Тук, заедно с производството на розово масло, се произвежда и розова вода, която се прави в края на кампанията, когато намалява количеството на розовия цвят.
Докато сте там ще научите интересни факти, свързани с розата и процеса на добиване на розовото масло. Например коя е родината на българската маслодайна роза или пък колко килограма розови листчета са нужни, за да се произведе 1 кг от ценното масло.
О, и ще може да подсладите деня си като опитате сладко или мед от рози! Повечето от вас вероятно нямат представа какъв е вкусът им.
В самия комплекс „Дамасцена“ се отглеждат над 150 вида рози. Идеалното време, когато ще можете да се порадвате на многобройните им цветове и на неповторимия им аромат е през май и юни.
Етнографският музей
Интересен е и малкият етнографски музеен кът на открито, в който има експонати от бита на българина от 19-ти и 20-ти век. Ще видите отблизо съдове и инструменти, използвани за обработване на селскостопанската продукция. Има оформени битови стаи, които онагледяват традициите в региона по онова време.
Освен прекрасни розови храсти, в комплекса има и птици, а отскоро дори лебеди.
Когато завършите вашата обиколка и се насладите на благоуханието на розите в градината на комплекса, бихте могли да опитате традиционната гюлова ракия и да похапнете в ресторанта, от който се открива невероятна гледка към Балкана и Средна гора.
Снимка: pexels.com
Коментари към Етнографски комплекс "Дамасцена" ни посреща с ухание на розово масло