Добрите, лошите и лудите: 7 впечатляващи римски императори
Римската империя оставя траен отпечатък както в Италия, така и из цяла Европа, докъдето се е простирала, а днес виждаме остатъчни следи величието й в оцелелите архитектурни подвизи като Пантеона в Рим и Адриановата стена. Въпреки че империята просъществува 500 години, може би най-запомнящият елемент от нея са императорите й, превърнали Рим в доминираща сила от Сирия до Атлантика. Някои от имената като Октавиан Август, Калигула и Неро се вписват в съвремието като често цитирани личности от онези времена. Все пак империята е разполагала с много други управленци, променящи облика й - за добро или за лошо.
Днес разглеждаме седем впечатляващи римски императори - няколко добри, няколко лоши и няколко откровено луди.
Октавиан Август (управлява 41 години - от 27 пр.н.е. до 14 г.)
Октавиан Август (63 пр.н.е. - 14 г) е първият римски император. Роден като Гай Октавий Турин, владетелят променя името си когато е провъзгласен за император през 27 пр.н.е. Обстоятелствата около възкачването на Август на престола са кървави и всичко се случва в много смътни времена. Племенник на Юлий Цезар, Август обещава да отмъсти за смъртта му - побеждава Марк Антоний и Клеопатра в Битката при Акциум през 31 пр.н.е. Впоследствие не се появява никой, който да предизвика Август за титлата, и така той я получава.
Август се споменава като един от добрите римски императори. Той спасява империята точно когато тя се намира на ръба на разпада си след смъртта на Юлий Цезар, и я превръща в просперираща и финансово стабилна господстваща територия. Август прави много реформи и под негово ръководство се построяват много легендарни сгради, създава Преторианската гвардия, полицейски власти, пожарни звена. След осигуреното спокойствие в империята, Рим е готов да се съсредоточи върху разширяването на териториите си в посока Германия и Испания. Именно по времето на Октавиан Август започва 200-годишния период „Пакс Романа“ - време на мир и просперитет за империята.
Тиберий (управлява от 14 г. до 37 г.)
Наследявайки Октавиан Август, Тиберий Клавдий Нерон е вторият римски император, известен просто като Тиберий. Макар той да не е желания наследник за титлата на Август, след поредица от кървави събития и смъртни случаи, Тиберий впоследствие бива осиновен от първия император и така става достоен наследник. Вторият император на Римската империя получава титлата на 56-годишна възраст.
Тиберий има спорна репутация. Пътят му в амплоато му на генерал е обсипан със звезди, тъй като той разширява римските територии до Далмация, Панония, Раетия и части от Германия. Въпреки това, Тиберий е описван като човек с мрачно, параноично и жестоко лице. Дори Плиний Стари го описва в писанията си като "най-жестокия от човеците". Тиберий си заслужава епитетите на тиранин, особено що се отнася до властта, тъй като екзекутира няколко сенатори. В края на царуването си Тиберий се оттегля във вилата си в Капри със съпругата си, води развратен начин на живот и напълно неглижира императорските си задължения.
Калигула (управлява от 37 г. до 41 г.)
Калигула (12 г. - 41 г.) е синоним на концепта за луд владетел. В началото на управлението си през 37 г., след смъртта на чичо си Тиберий, Калигула се радва на всеобща любов. Твърди се, че в първите шест месеца от управлението си Калигула е бил дори щедър император.
Прекалено бързо свиква с парите и властта и започва да се затъва в лудостта си и тираничната си същност. Калигула постоянно се бори за увеличаване правата на императора, отдава се на луксозен живот, напълно пренебрегвайки грижите за народа си, и екзекутира близките членове на семейството си от страх и параноя. На съвестта му тежат и немалко обвинения в разврат. Деспотизмът на третия император на империята завършва след пет години управление, като бива убит от офицери от Преторианската гвардия.
Нерон (управлява от 54 г. до 68 г.)
Император Нерон Клавдий Цезар Август Германик (37 г. - 68 г.) е друг герой с ужасна слава. Точно като Калигула, Нерон в началото на управлението си не дава сигнали за деспотизъм. Всъщност Нерон получава титлата когато още е тийнейджър и решенията му зависят от наставленията на майка му, Агрипина. Първите пет години от властването на Нерон са много стабилни за империята - изцяло благодарение на мъдростта на майка му.
Ситуацията се променя напълно след като Нерон бива убеден, че майка му планира убийството му, и я екзекутира. Този момент драстично променя младия император, и впоследствие той се отдава на пищен живот и манията си за величие. Точно както някои от предшествениците си, Нерон изпада в дълбока параноя за живота си и екзекутира най-близките си.
Възходите и паденията в живота му стигат кулминацията си в Големия пожар в Рим от 18 юли 64 г. Повечето източници твърдят, че Нерон разпалва пожара в стремежа да си осигури достатъчно място, за да построи своя "Златен дом" с 30-метрова статуя на себе си. Нерон от своя страна обвинява християните за започването на пожара, което завършва в арестуването на много римляни. Макар тази версия да е слабо вероятна, допускаме, че е възможна, стъпвайки на лудостта и манията му за величие.
Веспасиан (управлява от 69 г. до 79 г.)
Тит Флавий Веспасиан (9 г. - 79 г.) наследява властта от Нерон в пълен хаос. В интерес на истината, Веспасиан е първият римски император, произхождащ от семейство на конници, бавно изкачило се по йерархичната стълбица в Сената. Той е известен като един от добрите императори на империята, тъй като възстановява мира след убийството на Нерон. Веспасиан дава началото на много архитектурни проекти, един от които е Колизеума, и дава парично възнаграждение на писатели като Плиний Стари и Тацит.
Траян (управлява от 98 г. до 117 г.)
Император Марк Улпий Траян (53 г - 117 г.) често е споменаван като един от най-великите римски императори. Дори Сената провъзгласява император Траян с "Оптимус принцепс" - най-добър управленец. По време на неговото управление Рим достига най-голямото си териториално разширение, простирайки се на 1,7 милиона квадратни километра площ в Европа, Африка и Азия с население от почти 57 милиона души.
Траян е първият император, роден извън Италия - родом е от Испания. Започва кариерата си като военен и именно тогава си изгражда репутацията на обичан и уважаван пълководец. Като император, Траян ръководи завладяването на Дакия и голяма част от Партийската империя. Освен военните постижения, управленецът развива и амбициозните проекти за построяването на Траяновия форум и Траяновата колона.
Адриан (управлява от 117 г. до 138 г.)
Публий Елий Траян Адриан (76 г. - 138 г.) получава предимство, тъй като наследява мощна и богата империя от Траян. Вместо да се стреми да разширява империята, както Сенатът му налага, Адриан инвестира усилията си в развиването и обединяването й, тъй като империята е съставена от множество различни народи, и започва културен и образователен подем.
Под ръководството на император Адриан започва строежа са Адриановия вал, маркиращ северната граница на Римската империя с Британия. Гръцката архитектура е голямата страст на Адриан, затова в много от архитектурните му проекти се виждат гръцки елементи. Адриан поръчва построяването на десетки разкошни храмове и бани в цялата империя, най-известният от които е Пантеона в Рим, който Адриан реставрира след опожоряването му.
My Modern Met, Wikipedia
Коментари към Добрите, лошите и лудите: 7 впечатляващи римски императори