Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Фреш наука Защо кожата ни настръхва: Отговор от науката

Защо кожата ни настръхва: Отговор от науката

от 10 авг 2020г., обновено на 04 юли 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Защо кожата ни настръхва: Отговор от науката - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Ако сте се чудили някога защо ви настръхва кожата, да знаете, че не сте единствените. Още Чарлз Дарвин е писал и разсъждавал по този въпрос, докато е работел по своя труд, свързан с еволюцията на човека. Настръхването може би помага на животните с по-дебела козина през студените дни, но ние, хората, сякаш по никакъв начин не сме облагодетелствани от този процес. Ако е така обаче, защо през хилядите години еволюция той все пак се е съхранил?

Учени от университета в Харвард разгадават причината: кожните клетки, които са отговорни за настръхването, са важни също така за контрола върху стволовите клетки, регенериращи космените фоликули и самите косми. Настръхването на кожата е предизвикано от същите клетки, които отговарят за растежа на косъма. Мускулът, намиращ се под кожата, който се свива и води до настръхването й, е важна връзка между симпатиковия нерв и стволовите клетки на космения фоликул.

Симпатиковите нерви реагират на студ като съкращават мускула и причиняват настръхване в краткосрочен план и активиране дейността на стволовите клетки и растеж на космите - в дългосрочен. Откритията на експертите след проведени експерименти с мишки, са публикувани в списанието „Cell“. Те дават повече яснота върху начина, по който различните видове клетки взаимодействат и се свързват със стволовите, при промени в заобикалящата среда. Я-Шие Хсу, доцент по стволови клетки и регенеративна биология, ръководи проучването заедно с професор Сунг-Ян Лин от Тайванския държавен университет.

Доцент Хсу споделя: "За нас винаги е представлявало интерес как дейността на стволовите клетки се повлиява от външни стимули. Човешката кожа е толкова интересна система: тя се състои от много на брой стволови клетки, заобиколени от най-различни кожни клетки. Същевременно кожата ни е като интерфейс, връзка между тялото и околния свят. Поради тази причина стволовите клетки могат да реагират на всякакви стимули. В изследването обръщаме внимание на два основни момента – стволовите клетки и тяхната дейност, когато тялото е в покой, и дейността им, когато се променя температурата на заобикалящата го среда.

Система за регулиране растежа на косъма

Много органи са изградени от три вида тъкани: епителна, мезенхимна и нервна. В структурата на кожата те си имат специална последователност. Симпатиковите нерви, които контролират хомеостазата на тялото и нашите реакции спрямо външни стимули, се свързват с малък, гладък мускул в мезенхима. Този гладък мускул от своя страна се свързва със стволовите клетки на космения фоликул. Те са вид епителни стволови клетки от изключително важно значение за регенерирането на космените фоликули и зарастването на раните.

Връзката между симпатиковите нерви и мускула е добре позната, тъй като тя е причината за настръхването на кожата. Ето как протича процесът: студът предизвиква реакция в симпатиковите неврони, които изпращат сигнал чрез нерва до мускула и го карат да се свие, а така настръхват космите.

При наблюдение на кожата под електронен микроскоп с много висока резолюция, учените забелязват, че симпатиковите нерви не само се свързват с мускула, те се свързват директно със стволовите клетки на космения фоликул. На практика, нервните влакна (аксони) обгръщат стволовите клетки на космените фоликули като панделка.

Хсу разкрива, че са успели да наблюдават на основно структурно ниво как нервът и стволовата клетка си взаимодействат. Невроните контролират възбудимите клетки по същия начин, по който се случва възбуждането при всеки друг неврон или мускул със синапс, или синаптична връзка. „Останахме изненадани обаче от това, че те образуват сходна синаптична връзка с епителна стволова клетка, а невроните обикновено не търсят контакт с този тип клетки“, споделя той.

Впоследствие учените потвърждават, че нервът наистина е търсил стволови клетки. Симпатиковият дял на нервната система обикновено се задейства на постоянно, ниско ниво, за да поддържа хомеостазата на тялото. Експертите забелязват, че въпросното ниско ниво на нервна активност поддържа стволовите клетки в стабилно състояние, но винаги в готовност за регенерация. При по-продължителен студ нервната активност се засилва, като се освобождават по-голям брой невротрансмитери. В отговор бързо се активират стволовите клетки, а това води до регенерация на космените фоликули и растежа на нови косми.

Екипът опитва да разбере какъв е механизмът, който поддържа нервните връзки със стволовите клетки на космените фоликули. Когато премахват мускула, свързан със съответния космен фоликул, симпатиковият нерв се отпуска и връзката с космения фоликул изчезва. Заключението е, че мускулът е необходима и неразривна част от структурата, тъй като подпомага нерва да достигне космения фоликул.

Как се развива системата

Хсу и колегите му анализират как точно мускулът и нервът достигат космения фоликул в самото начало. Те забелязват, че сигналът пристига от образуващия се космен фоликул. Той отделя протеин, от който се образува гладкия мускул, нужен за свързването на симпатиковия нерв. На по-късен етап, формата на взаимодействие претърпява промени – нервът и мускулът заедно започват да регулират стволовите клетки, за да се регенерира нов космен фоликул. И така кръгът се затваря. Образуващият се нов космен фоликул създава своя собствена среда, където процесът започва отново.

Реакция на тялото спрямо външната среда

Нервът е елементът, който задейства стволовите клетки чрез невротрансмитери, а мускулът е структурният компонент, позволяващ на нервните влакна да се свържат директно със стволовите клетки на космените фоликули.

Тези стволови клетки могат да се контролират по много и различни начини. Благодарение на тях учените имат възможност да изследват в детайли процесите на регенерация на тъканите. Настръхването на кожата позволява да се направи връзка между тъканната регенерация и промените в заобикалящата среда, като например температурата. Реакцията на тялото е в две посоки – бърз начин за облекчаване на усещането при студ и чудесен механизъм, който подсказва на стволовите клетки, че може би е време да предизвикат образуването на нови космени фоликули.

Експертите ще имат поле за работа и занапред, тъй като все още не е изчерпан въпросът как външната среда влияе на стволовите клетки както по време на хомеостаза, така и при възстановяване (зарастване на рани например).

Хсу завършва: "Живеем в постоянно променяща се среда. И тъй като кожата ни е изложена на нейното въздействие, имаме шанса да проучим какви процеси протичат в стволовите клетки с всяка настъпила промяна. Защото способността на човешкия организъм да се адаптира към случващото се наоколо е единственият начин да оцелее.“

Източник:

Harvard University. "The hair-raising reason for goosebumps: The same cell types that cause goosebumps are responsible for controlling hair growth." ScienceDaily

5.0/5 1 оценка

Коментари към Защо кожата ни настръхва: Отговор от науката

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо кожата ни настръхва: Отговор от науката
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 03:28
    Коментирайте "Защо кожата ни настръхва: Отговор от науката"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Фреш наука
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 42 дни, 12 часа и 59 мин.

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 108 дни, 11 часа и 25 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 15 часа и 33 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 6 часа и 33 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 6 часа и 45 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 6 часа и 51 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival