В Киргизстан почитат паметта на мъртвите със свещен пържен хляб
Тихата и планинска страна Киргизстан, разположена на запад от Китай, е богата на древни традиции. Пътят на коприната е минавал оттук по известния, но опасен маршрут от Китай към Европа. Номадските племена в региона често са се смесвали с тези от цяла Източна, Североизточна и Централна Азия, а империите - от монголите на Чингис хан до Съветския съюз - често са ги превземали.
В Киргизстан хората пържат тесто от векове, но не само за да се хранят с него. Хлябът се смята за отдаване на почит към мъртвите. Едно от обясненията за популярността му в региона е, че се замесва сравнително бързо, а също и е лесен за транспортиране – две качества, привлекателни за номадските култури в Централна Азия. Но приготвянето и консумацията е много повече от просто удобство – то е свещен ритуал.
Известни под названието борсоок, тези малки пухкави парчета тесто са приятни и леки на вкус, въпреки че са пържени в масло. Разликата е, че не са сладки. Въпреки че може да се добави конфитюр или мед, киргизците обичат да е пикантен на вкус. Те го консумират с нарязани домати и краставици, масло от конско мляко и чаша чай.
Една от главните причини за приготвянето му е да се почете паметта на мъртвите или както се изразяват местните да се "нахранят" покойниците. Хлябът се приготвя всеки четвъртък през първата година след смъртта на човек, както и на 40-ия ден след неговата кончина.
Любопитно! Вариации на подобен тип хляб се срещат в Централна Азия, включително в Казахстан и Узбекистан (където често се оформят на топки) и Таджикистан. |
Традиционно, след като замесите борсоок или май токоч - по-голям, кръгъл пържен хляб, направен от същото тесто - хлябът, заедно със сладкиши и бисквити, се слага върху масата. След това се цитират стихове от Корана. Според традицията само мъже и жени, които са сключили брак, могат да изрекат на глас ритмичните и успокояващи молитви.
С ритуалът, който се казва жит чигару, се отправят молитви към Бог да опрости греховете на покойниците и да ги закриля в отвъдното. След това всички на масата започват да се хранят. Смята се, че ароматът на печено масло е това, върху което молитвите се пренасят, за да достигнат до мъртвите.
Пърженото тесто има значение и отвъд погребалните ритуали. Използва се и за прогонване на зли духове, както и за отдаване на почит към земята и предците. Хлябът се замесва и за редица тържества – сватби и фестивали. Парчетата се разчупват на масата, което символизира изобилие и щедрост, особено в една от най-бедните страни в Азия.
източник: bbc.com
снимки: prekrasno.wordpress.com
по статията работи: Илияна Стоянова
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Семейни ритуали и традиции
- Ръжен хляб – състав, здравословни ползи и недостатъци
- Пълнен хляб с чесново масло и кашкавал
- Еврейски безквасен хляб Маца
- Консумирайте препечени филийки със зехтин при гастрит
- Рецепти за домашен селски хляб (с хрупкава коричка и с подправки)
- Печени чеснови филийки със зехтин и ароматни подправки
- 22 интересни факта за хляба
- Двуседмична диета с хляб
- Пълнен хляб с пилешко филе, пушен бекон и гъби
- Рецепти за домашен хляб без месене (от бяло брашно и от пълнозърнесто със семена)
Коментари към В Киргизстан почитат паметта на мъртвите със свещен пържен хляб