Волфганг Амадеус Моцарт: „Музиката не е в нотите, а в тишината между тях.”
"Божественият Моцарт – по-малко име и повече душа, която се спусна при нас от небето, появи се на тази земя, остана тук малко повече от трийсет години и сетне си тръгна по-обновена, по-богата и по-радостна." – Шарл Гуно
Така френският композитор Гуно определя ексцентриченият и лъчезарен гений Моцарт, който през краткия си живот е съпътстван от множество възходи и падения.
В живописния град Залцбург, Австрия на 27 януари 1756 г. се ражда Волфганг Амадеус Моцарт – дете с необикновена дарба, която проявява впоследстие - да изсвири дадено произведение, след като го е чул само веднъж. Едва ли тогава някой е подозирал, че тази дарба ще го направи разпознаваем по цял свят, дори и след неговата кончина. Повече от 600 музикални произведения бележат неговия творчески път, а до ден днешен той продължава да вълнува - от директорите на филми до компютърни учени.
Моцарт композира от петгодишна възраст, а на 6 вече свири при австрийската императрица. Още в най-ранна детска възраст детето чудо се научава да свири на клавесин (инструмент с клавишни струни). И той е насърчаван от баща си Леополд – амбициозният композитор и педагог в катедралата в Залцбург.
Започвайки с клавесина не след дълго той се научава да свири на пиано, цигулка и орган.
Началото на неговия творчески път е съпътствано с множество концерти в Париж, Лондон, Амстердам. По време на концерт в Мюнхен, Моцарт и неговата сестра свирят заедно в продължение на три часа и оставят без дъх публиката.
Докато свири серия от концерти в Париж, са издадени първите сонати на Моцарт. Тогава той е едва на 8 години. |
Впоследствие детето чудо е представено на кралските фамилии в Европа и бързо набира популярност.
Поредица от гастроли по италиански градове потвърждават превъзходния му талант– той пише 2 опери и серенада, които жънат голям успех в Милано. Постепенно започва изграждането на великия музикант и неговата кариера. На 15 години той споделя, че чува цели опери "у дома в главата ми". По-късно композиторът признава, че се чувства "толкова горд като паун" по отношение на славата му.
Амбициозността на баща му взема връх. През 1778 г. той изпраща младежа в Париж с нареждане да "бъде един от великите". Но това не се случва тогава. Майка му, която го придружава, умира от треска. Освен емоционалния срив, композиторът се сблъсква и с бащините обвинения.
След престоя си в Париж Моцарт се завръща в Залцбург, за да живее с баща си и сестра, минава през Страсбург (където свири на три слабо посещавани концерта). У дома той намира работа, но не е щастлив. Той иска повече за себе си, след като е написал, " не искам за изивея живота си в бездействие на такова такова бедняшко място."
Годината 1781 е повратна в живота на великия композитор. Той се мести във Виена и оттогава нищо не е същото. Във Виена епохата на Просвещението е в разгара си. Нощите в столицата принадлежат на богатите, които присъстват на най-добрите опери.
На 25 години с внушителен брой музикални произведения Моцарт се чувства неудовлетворен, тъй като обществото във Виена не го разпознава. Но той вярва, че е най-великият музикант и композитор.
Започвайки като самостоятелен музикант той намира пътя си в "сърцето" на виенския социален живот, провокиран от популярната привлекателност на пиано концерти и симфонии.
Един биограф отбелязва, че публиката на концертите му е имала възможността "да стане свидетел на трансформацията и съвършенството на един основен музикален жанр".
Музиката му отразява всяка форма и стил на своето време.
Необходими са 202 часа, за да се изслуша цялата музика, която Моцарт пише през краткия си живот. |
Какво прави работата на Моцарт толкова революционна? Романтичният композитор Йоханес Брамс отбелязва изключителната "чистота" на музиката му. За американския композитор Ленард Бърнстейн произведенията на Моцарт са "окъпани в блясък, а Моцарт е "духът на състрадание, универсална любов, дори на страдание - дух, който не знае възраст, защото той принадлежи на всички възрасти ".
Моцарт умира на 35-годишна възраст, на 5 декември 1791 г. от треска, но според слухове той е бил отровен от Антонио Салиери - влиятелен оперен композитор и изключителен музикант.
Погребват гениалният композитор като бедняк. Положен е в общ гроб заедно с други починали. Никой не знае и до днес къде точно са останките му. Но макар и отишъл си от този свят без почести, Моцарт обезсмъртява себе си чрез своите творби.
Ето някои от вечните цитати на великия композитор:
Редактор: Илияна Кръстева
Източник: mentalfloss.com; classicfm.com; thoughtco.com
Коментари към Волфганг Амадеус Моцарт: „Музиката не е в нотите, а в тишината между тях.”