“Бъдещето е на тези, които вярват в мечтите си“ - откровено от Елинор Рузвелт
Анна Елинор Рузвелт, съпруга на американския президент Франклин Делано Рузвелт, освен че носи титлата Първа дама на САЩ, е и Първа дама в сърцата на мнозина. Елинор е блестящ дипломат и всеизвестен филантроп, а с отдадената си работа заради огромната си любов си към хората се превръща постепенно в една от най-уважаваните и значими жени в света.
Дъщеря на Елиът и Анна Хол Рузвелт и племенница на 26-тият президент Теодор Рузвелт, малката Елинор израства в семейство, отдадено на служба в полза на обществото, с което по-късно оставя траен отпечатък в историята на Америка. По повод кандидатурата на Хилъри Клинтън за президент на САЩ възникнаха множество коментари, един от които проблясва особено с остротата си: "Америка вече е имала жена президент."
Всеки от нас има свой човек гигант, модел за подражание, благодарение на когото тайничко израстваме и се извисяваме над мечтите си. Петнадесетгодишната Елинор се записва в интерната "Алънсууд" в покрайнините на Лондон, където бива дълбоко повлияна от директора - французойката Мари Силвестър. Интелектуалният стремеж на Силвестър и страстта й към пътешестването и превъзходството - към всичко, освен спортовете - събужда сходни интереси в Елинор, която впоследствие описва прекараните три години там като най-щастливия момент в живота й. През 1902 година бъдещата първа дама се завръща в Ню Йорк, вдъхновена и готова да се отдаде на обществените си стремежи.
Точно тогава нейният далечен братовчед Франклин Рузвелт започва да я ухажва, и в резултат двамата Рузвелт стават семейство Рузвелт три години по-късно. Интересите и вкусовете за забавление на Франклин не съвпадат със сериозността и професионалната съсредоточеност на Елинор, затова бъдещият президент се налага да си намира компания за увлечения извън семейното ложе.
Франклин Делано Рузвелт, 32-ият президент на САЩ, у дома заедно със съпругата си Елеонора, 1941 г. |
Всеотдайната Елинор продължава упорито да се бори за живота и хората и продължава доброволческата си работа по време на кървавата стихия на Първата световна война, грижейки се за ранените войници. Именно тази част от живота й изгражда чувството й за собствено достойнство, или както по-късно пише самата тя: "Обожавах работата си тогава… бях отдадена напълно."
Впечатляващият мащаб на дейностите на Елинор и яркото й застъпничество към общочовешки каузи по време на 12-годишния й период като първа дама я превръща в почти толкова обществено значима личност, колкото е съпругът й. Госпожа Рузвелт провежда редовни пресконференции в Белия дом с жени журналисти, създава услуги, управлявани изцяло от жени, и служи като "очите и ушите" на президента, поддържайки успешно мандатите на съпруга си.
Елинор Рузвелт участва активно в съставянето на Всеобщата декларация за правата на човека. |
Елинор Рузвелт напуска земната си служба и се отдава на небесната през 1962 година на 78-годишна възраст. Преди смъртта си Рузвелт е определяна като "една от най-уважаваните жени в света", "Ню Йорк Таймс" я нарича "обект на почти всеобщо уважение", а според президента Труман Елинор е "Първа дама на света". През 1999 г. госпожа Рузвелт заема 9 място в класацията на "Галъп" за най-почитаните личности на 20-ти век. Автор на почти 30 книги, първата дама е посмъртно отличена в Националната зала на славата на жените през 1973 г. По-късно е учредена и Наградата на фонда на Елинор Рузвелт за "индивидуален, проектен, организационен или институционален впечатляващ принос в равенството и образованието на жени и момичета".
Елинор Рузвелт във временната централа на ООН, езерото Съксес, Ню Йорк, 1946 г. |
През 1996 година е открит паметникът на Елинор Рузвест в парка "Ривърсайд" в Ню Йорк с водещ - първата дама Хилъри Клинтън. Това е първият паметник на жена в парк в Ню Йорк. Година по-късно е открит мемориалът на президента Рузвелт, включващ бронзова статуя на Елинор пред емблемата на ООН. Това е и единственият президентски мемориал, включващ Първа дама.
Статуя на Елинор Рузвелт в мемориала на Франклин Делано Рузвелт, Вашингтон. |
За щастието и вярата в хората от "Първата дама на света":
Britannica, United Nations
Коментари към “Бъдещето е на тези, които вярват в мечтите си“ - откровено от Елинор Рузвелт